Pauza ve vztahu: Restart, nebo cesta do pekel?

27. duben 2020

Nad každým vztahem se občas zatáhnou mračna. Někdy je to jen banalita, kterou vyřešíte během chvilky a vše je zase v pořádku. Jindy ve vás však zůstane hlodat určitá pochybnost. Uvažujete, zda má vztah ještě smysl, zda chcete partnerovi tu další šanci dát, nebo by bylo lepší vztah ukončit. Ale… Vždycky je tu nějaké ale. Ty roky života po boku jednoho muže nechcete jen tak hodit za hlavu. Nechcete si v budoucnu nic vyčítat. Potřebujete si však utřídit myšlenky. A to s partnerem v závěsu nedokážete. A tak mu navrhnete pauzu…

Pravidla? Určitě ANO!

Asi nejlepší variantou je pauza v momentě, kdy s ní souhlasí oba partneři. To ale nebývá často. Je na vás, jestli si nějaká pravidla v odluce stanovíte, ale určitý řád by to mít mělo. Hlavně proto, aby pauza nebyla dalším hřebíčkem do rakve vašeho vztahu. Takže si nejprve s partnerem promluvte o tom, jaké jsou vaše a jeho přípustné meze. Rozhodně ničemu neprospěje, pokud v nadcházející době vy budete hloubat nad smyslem vašeho vztahu a partner bude vymetat jeden bar za druhým a vodit si každou noc domů jinou ženu. Taky byste si měli hned na začátku vymezit dobu, po kterou budete od sebe.

Čím delší pauza je, tím je menší pravděpodobnost návratu k partnerovi.

Má to vůbec smysl?

Záleží na okolnostech. Pauza vám rozhodně prospěje v případě, kdy se snažíte partnera k něčemu motivovat. Ať už je to změna v chování, řešení závislosti, vyřešení předchozích vztahů apod. Rozhodně se však odloučení nedoporučuje v případě, kdy se potřebujete rozhodnout mezi více partnery, chcete pouze hledat nová sexuální dobrodružství, využíváte tento prostředek jako ultimátum (např. aby si vybral mezi vámi a rodinou, dětmi) apod. V těchto případech je lepší se rovnou rozejít, protože na takovýchto základech vztah dlouho neudržíte.

Když se pauza zvrtne…

Můžete si to malovat sebevíc růžově, ale někdy má odloučení úplně jiný výsledek, než který jste si slibovali. Můžete potkat někoho sympatického, s kým chcete prožít románek. Stejně tak to může potkat vašeho partnera. Rozum jde stranou a kvůli novému objevu léta s partnerem hodíte za hlavu. Možná to vyjde, možná si to budete nakonec vyčítat.

Zajímavým vedlejším účinkem odloučení může být také to, že si na nově nabytou svobodu jednoduše zvyknete. Partnera máte stále v záloze, ale dobu pauzy neustále prodlužujete. To asi nebude láska…

Jak vydržet odloučení od partnera?

Je to jednoduché, čas odloučení využijte k tomu, abyste o vztahu přemýšleli a posunuli jej dále. Udělejte si jednoduše úklid ve svém nitru. Milujete stále partnera? Stýská se vám po něm? Jsou vaše problémy ve vztahu opravdu tak vážné, nebo je nakonec přece jen zveličujete? Co můžete oba dělat jinak?

Jakmile si myšlenky utřídíte, sejděte se s partnerem a promluvte si. Zlepšení komunikace zachránilo nejeden vztah. Není totiž nic lepšího, co pro vztah a sebe můžete udělat než to, že si o všech problémech a starostech i pochybách promluvíte. Uvědomte si, že utíkat od krize řešením není. Pokud i váš partner vidí situaci stejně, domluvte se na přijatelných kompromisech. A začněte na vztahu pracovat.

V případě potřeby se nebojte vyhledat poradce – psychologa z oblasti partnerských vztahů. Ten vás vyslechne, nabídne nezaujatý názor na celou situaci a navrhne vhodný způsob terapie, ať už individuální, nebo v páru.

A jestli se vám nechce nikam složitě cestovat, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.