Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Ztráta zaměstnání - konec, nebo nový začátek?

17. červen 2020

Práce je součástí vaší identity, ať už ji považujete za své poslání, nebo nutné zlo, které je potřeba pro to, abyste si mohli udržet určitou životní úroveň a každý měsíc poctivě platit účty. Pracovní trh je ovšem nevyzpytatelný, každému tak může ze dne na den přistát na stole výpověď. Je to rána, kterou jste nejspíš nečekali. Zejména když na dané pozici trávíte většinu svého pracovního života. Co teď? Co s vámi bude?

Jak se vyrovnat se ztrátou práce?

Je přirozené, že se vám hlavou honí spousty otázek. Že uvažujete o tom, jak zaplatíte účty, z čeho budete žít, co budete dělat. Nové pracovní nabídky se také nehrnou, budete tak muset navštívit Úřad práce, požádat o dávky podpory v nezaměstnanosti. Už jen to může být pro mnohé velice stresující. K tomu máte najednou spoustu času, se kterým nevíte, jak naložit.

Jakmile vyřídíte všechny povinné pochůzky na úřadech, dovolte si pár dní klidu, nikam nespěchejte. Využijte tento čas k relaxaci a přemýšlení o tom, kam chcete svůj život dále směřovat. Chcete opět pracovat na pozici podobné té minulé? Nebo se vydáte úplně novým směrem? Vytvořte si například seznam, ve kterém si srovnáte své požadavky. Poté s rozvahou vypracujte životopis. Jestli nevíte, jak na to, požádejte o pomoc někoho zkušeného. Ať už z rodiny, nebo pracovnici Úřadu práce.

Připravte se na to, že hledání nové práce není jednoduché a zabere to více času. Poohlížejte se po různých nabídkách, které jsou dostupné na internetu, rozesílejte životopis, upravujte jej dle potřeby a trénujte pracovní pohovory. Pokud nevíte, jakým směrem se chcete ubírat, nebojte se poradit s rodinou, manželkou/manželem, dětmi, pracovnicemi úřadu nebo formou kariérního poradenství u psychologa. Možností je opravdu hodně.

Nedovolte si doma zlenivět a raději si dopředu naplánujte, co budete každý další den dělat, čemu se chcete věnovat. Je to pro vás zcela nová situace, nejste zatím zvyklí mít takovou spoustu volného času. Nenechte však míjet dny jeden za druhým a raději je nějak smysluplně využijte. Nuda a smutek jsou častou příčinou depresí, nenechte se jimi ovládnout.

Pokud toužíte po něčem novém, zkuste se poohlédnout po různých rekvalifikačních kurzech. Samozřejmě si říkáte, že nemáte peníze na rozhazování, ale zde opět pomůže porada na Úřadu práce. Ten totiž nabízí různé kurzy zdarma a pracovnice vám rády sdělí všechny podmínky a možnosti.

Kariérní poradenství v psychologické poradně

Často člověk potřebuje získat určitý odstup, nadhled a radu, jak pokračovat dál, kam směřovat. Psychologové mimo jiné poskytují poradenství v oblasti profesního života a kariéry. V rámci kariérového poradenství s vámi psycholog může probrat, jaká práce by pro vás moha být ideální, co je potřeba udělat, abyste své vysněné pozice dosáhli a na čem třeba máte zapracovat. Konzultace se zaměřuje na vaše zájmy, dovednosti, znalosti a schopnosti. S psychologem také můžete konzultovat vaše osobní problémy a starosti. Můžete mluvit o tom, jaké pocity ve vás ztráta práce vyvolala, co pro vás vaše práce znamenala a co vám teď momentálně dělá starosti. Když člověk přijde o práci, může to narušit také jeho osobní vztahy, vlastní sebevědomí a motivaci. V tom všem vám psycholog může pomoci.

Chcete-li požádat o pomoc psychologa, ale nechcete (nemůžete) opustit pohodlí svého domova, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

Pokud se rozhodnete pro online konzultaci s některým z psychologů poradny Mojra.cz, vždy se setkáte s profesionálním přístupem. Konzultaci si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz, která podporuje i mobilní verzi, tudíž máte psychologa v podstatě na dosah ruky, kdykoli a odkudkoli.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.