Když internet pomáhá aneb psychologické poradenství online

8. listopad 2018

Ještě před několika lety, kdy byl internet v plenkách a teprve si získával oblibu mezi lidmi, jsme si nedokázali představit, jak nám dokáže ulehčit život. Doba jde však stále kupředu, technika se neustále zlepšuje a s ní stoupá i rychlost připojení. Dnes již nemusíme čekat dlouhé minuty na načtení stránky za zvuku vytáčeného připojení, jednoduše sedneme k počítači a mrknutím oka se nám otevírá celý virtuální svět. Potřebujete nakoupit dárky na Vánoce, chcete si objednat jídlo, plánujete dovolenou? Žádný problém! Tatam je doba dlouhého čekání na poště, bitek o poslední kusy oblečení ve vaší velikosti, či čekání na obsluhu v přeplněné restauraci. Na internetu seženete, objednáte a zařídíte vše, aniž byste museli vyjít z domu.

To, jak dokáže internet ulehčit život a ušetřit čas jsem zjistila už v době svých studií. Potřebovala jsem se naučit anglicky, ale neměla jsem čas dojíždět do vzdálené jazykové školy. Narazila jsem na však na jednoho učitele, který nabízel kurzy angličtiny online – přes Skype. Tak jsem to vyzkoušela a mohu říct, že to byla opravdu důležitá zkušenost. Naučila jsem se anglicky, nemusela jsem nikde cestovat a ušetřila jsem tak spoustu času. Cítila jsem se mnohem lépe doma u počítače než v přeplněné třídě s mnoha dalšími studenty, učení šlo tak nějak přirozeněji. Byl to zajímavý zážitek, v pozitivním slova smyslu, na který jsem si opět vzpomněla v letech, kdy už jsem pracovala v manželské poradně.

Při své práci jsem si začala všímat, že stále více klientů má problém dojíždět do kamenné poradny. Také mě trápilo, že kvůli dlouhým objednacím lhůtám (často v řádce několika měsíců) jim nejsem schopna při nejlepší vůli pomoci v době, kdy to nejvíce potřebují. Tehdy jsem si vybavila svůj zážitek s online jazykovým kurzem a řekla si, že když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Chtěla jsem, aby měli klienti možnosti získat psychologickou pomoc co nejrychleji, a jak jinak toho docílit, než že ji budeme poskytovat online? Tehdy se zrodila Mojra.cz – první online psychologická poradna v České republice.
Cílem projektu Mojra.cz je co nejvíce zpřístupnit služby psychologů a vyřešit nejzásadnější problémy, které lidem brání v návštěvě psychologa. Jde zejména o tyto oblasti:

• Objednací lhůty. Řešení problémů, a obzvlášť těch psychických, se nemá odkládat. Jsou situace, kdy se člověk ocitne v krizi, která vyžaduje okamžitou pomoc odborníka. Bohužel praxe je dnes taková, že ordinace psychologů jsou přeplněné a klienti jsou nuceni čekat na pomoc až tři měsíce. Prioritou tedy bylo zkrátit objednací lhůty na minimum – psychologové naší online poradny jsou schopni poskytnout pomoc klientovi nejpozději do druhého dne od objednání konzultace.
• Dostupnost psychologické poradny. Většina ordinací psychologů se nachází ve velkých městech, klienti jsou tak nuceni za pomocí dojíždět, což je jak časově, tak finančně náročné. Nehledě na to, že psychologickou pomoc mohou potřebovat také Češi, kteří žijí/pracují v zahraničí a v návštěvě psychologa jim brání jazyková bariéra. Díky tomu, že poradna Mojra.cz funguje online můžeme pomoci všem, kteří to potřebují, ať už se nacházejí kdekoliv.
• Faktory znemožňující návštěvu psychologa. Vycházíme vstříc i těm, kterým brání v návštěvě psychologa různé okolnosti. Ať už jsou to lidé, kterým zaměstnavatel neumožní návštěvu psychologické poradny v pracovní době, maminky na mateřské dovolené, které nemají hlídání pro děti apod. Psychologové online poradny Mojra.cz jsou dostupní klientům z pohodlí jejich domova, a to nejen v dopoledních, ale i v odpoledních a večerních hodinách, ve všední dny i o víkendu.
• Fenomén uspěchané doby. Čas je dnes nedostatkovým zbožím. Žijeme v neustálém stresu z toho, že nic nestíháme a náš život často připomíná kolotoč práce – rodina – povinnosti – práce … Díky online poradenství ušetří klienti spoustu času s dojížděním, a tak je možné využít dobu vymezenou k řešení problémů do poslední minuty.
• Najít v sobě odvahu. Chtít vyřešit své problémy je jedna věc, něco jiného je však najít odvahu svěřit se s nimi někomu cizímu. Mnoho lidí se v ordinaci psychologa cítí jako pod drobnohledem a není jim to příjemné. Při online konzultaci však můžete zůstat v naprosté anonymitě, což pomůže překonat prvotní obavy.

Konzultace s psychologem probíhají formou telefonního hovoru, videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, či psanou formou přes email. Největší přínos online psychologického poradenství spatřuji v tom, že klient je ve svém domácím prostředí, cítí se v bezpečí, dokáže se tak lépe uvolnit a otevřít se psychologovi. Psycholog má také jedinečnou příležitost vidět svého klienta v jeho přirozeném prostředí, což mu umožní být více nápomocen.
Ne všechny typy problémů se však dají řešit pomocí online terapie. Konzultace na dálku je určena zejména pro ty, kteří hledají bezodkladnou podporu při řešení krizí v běžném životě, manželství, práci apod. V případě vážnějších psychických poruch a onemocnění však doporučuji navštívit klasickou psychologickou či psychiatrickou ordinaci, protože zde se bez osobního kontaktu nelze obejít.

I když v České republice je online poradenství novinkou, neznamená to, že je tato metoda neověřená. V USA se jedná o běžnou praxi a vědecké studie postupně vyvracejí názor, že by byla konzultace online jakkoliv méněcenná. Například podle meta analýzy časopisu British Journal (Machado, 2016), který zpracoval data 59 akademických publikací, je online terapie účinnější než čekání na volný termín u psychologa. Z přímého porovnání kvality terapie tváří v tvář a online terapie navíc vyplývá, že je online terapie srovnatelná s návštěvou ordinace. (Machado a kol., 2016, Olthuis et al, 2015) Při konzultacích vedených přes Skype pak došlo k redukci symptomů na úrovni srovnatelné s terapií tváří v tvář (Choi et al, 2013, Crow et al, 2009).

Věřím, že já spolu s týmem psychologů online psychologické poradny Mojra.cz stavíme základy nové budoucnosti v oboru psychologické pomoci. Nastal čas, aby se lidé přestali obávat nových možností a aby internet začal pomáhat i v oblasti duševního zdraví. Jsem velmi ráda, že můžu být u toho.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.

Patronka projektu Mojra.cz PhDr. Michaela Miechová