Kdy a jak vyhledat pomoc psychologa?

29. květen 2019

Život si s námi mnohdy nepěkně zahrává a jak se říká problémy nechodí po horách, ale po lidech. Někdy se jednoduše ocitnete v situaci, se kterou si nevíte sami rady, potřebujete se někomu svěřit. Vypovídat se blízkému příteli je sice řešením, avšak ne vždy se doberete uspokojivého výsledku. Přece jen, kamarádi nebo rodina se nedokáží oprostit od určitého zaujetí, neumí si zachovat kýžený nadhled. Z ryze praktického hlediska je pak mnohem snazší a účinnější vyhledat pomoc odborníka, který vám již v průběhu jedné hodiny dokáže nabídnout různé možnosti, jak vše zvládnout.

Psycholog nebo psychiatr?
Z praxe můžeme říci, že si klienti tyto dva pojmy pletou a neví, na koho se obrátit. Oba, tedy jak psycholog, tak i psychiatr se zabývají léčbou duše. Liší se však přístupem a metodami. Psychiatr je lékař, a jako takový se snaží vyléčit duši prostřednictvím těla, tedy předepsáním vhodné medikace. Oproti tomu psycholog nemá lékařské vzdělání, je absolventem psychologie na filozofické fakultě, nemůže předepisovat léky. Díky tomu se zaměřuje výhradně na léčbu duše, je výborným posluchačem a stane se vašim průvodcem na cestě za uzdravením. Mylně si však klienti myslí, že psycholog vyřeší problémy za ně. Uzdravit se můžete jedině sami, psycholog vám „pouze“ ukáže ten správný směr.

S jakými konkrétními problémy vám může psycholog pomoci:
- pracovní problémy
- výchovné problémy dětí
- partnerské problémy
- psychoterapie při léčbě závislostí, depresí a různých psychických poruch (v součinnosti s psychiatrem)
- další osobní problémy (nízké sebevědomí a vše ostatní, co narušuje vaši komfortní zónu)

Strašák jménem psychoterapie
Často se klienti obávají, co je při terapii s psychologem čeká. Při první konzultaci se většinou psycholog s klientem blíže seznamuje, snaží se o něm zjistit co nejvíce informací. Proto není vždy konverzace směřována pouze k meritu věci, ale hojně se odbočuje od tématu, psycholog může klást velmi důvěrné otázky, což nemusí být pro klienta vždy příjemné. Avšak vězte, že účelem není jakkoli klienta zdiskreditovat, ale psycholog se tak snaží dobrat opravdové příčiny problému. Ta může být (a bývá) skryta v úplně jiné sféře, než si myslíte. Pokud se však při několika prvních sezeních necítíte dobře, přístup psychologa vám nevyhovuje a nevidíte žádné zlepšení, vyhledejte jiného. Úspěchu nedosáhnete, pokud nebudete svému terapeutovi naprosto věřit. Jakmile navážete pevný vztah psycholog-klient, máte napůl vyhráno. Při každé další konzultaci budete postupně rozvíjet nastolenou terapii, hodnotit výsledky, případně měnit postupy v závislosti na tom, co je pro vás přijatelné. Cílem není pouze odstranění problému, ale také změna přístupu k řešení náročných životních situací.

Vlastnosti dobrého psychologa
- nevyslýchá, ale opravdu naslouchá
- komunikuje s klientem na srozumitelné úrovni, vysvětluje odborné termíny
- neodsuzuje, ale snaží se pochopit
- zajímá se o vás a vaše úspěchy v rámci terapie
- poukáže na různé možnosti při řešení problému
- nestaví své postupy pouze na odborných testech
- má široký přehled, hledá nové možnosti
- nestaví sám sebe na piedestal

Jak najít pomoc psychologa?
Jakmile překonáte prvotní ostych a rozhodnete se k návštěvě psychologa, stojíte před dalším „problémem“ – kam se obrátit? V dnešní době je hledání psychologické pomoci vcelku jednoduché, na internetu můžete najít širokou nabídku různých soukromých ordinací. Výběr psychologa můžeme srovnat s koupí nových bot, musí vám jednoduše naprosto sedět. Hledání bývá také zdlouhavější, každý má jiné preference. Většinou je pravidlem, že se klient rozhoduje na základě doporučení, ať už od praktického lékaře, rodinných příslušníků, spolupracovníků či známých. Pokud zvolíte návštěvu kamenné psychologické poradny, máte na výběr ze dvou možností – soukromá, či hrazená ze zdravotního pojištění. U obou se setkáte se zdlouhavými objednacími lhůtami, svou roli však sehraje také cena konzultace a další faktory.

Problémem moderní uspěchané doby je pak většinou čas, nikdo jej nemá nazbyt. Cestování do kamenné poradny se může stát až nepřekonatelnou překážkou, kvůli které si návštěvu odborníka rozmyslíte. Nejen z tohoto popudu vznikla online psychologická poradna Mojra.cz, která se zabývá terapií prostřednictvím videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefon nebo email. Nemusíte mít obavy, že by tento způsob konzultací nebyl dostatečně účinný, ačkoli chybí osobní kontakt, je dnes tato terapie srovnatelná s tou v kamenné poradně.

Výhody online poradenství:
- úspora času, možnost odpoledních/večerních konzultací (od PO do NE)
- 100 % diskrétnost a anonymita
- krátké objednací lhůty
- velký výběr psychologů, široká škála odbornosti
- konzultace z pohodlí domova, popř. z práce, dovolené, zahraničí…

Pokud se rozhodnete pro online konzultaci s některým z psychologů poradny Mojra.cz, vždy se setkáte s profesionálním přístupem. Konzultaci si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz, která podporuje i mobilní verzi, tudíž máte psychologa v podstatě na dosah ruky, kdykoli a odkudkoli. Neodkládejte řešení svých problémů na později, i sebemenší drobnost může postupem času narůst do obrovských rozměrů, často s fatálními důsledky.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.