Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Do Luhačovic za Vincentkou i kvalitní architekturou

21. listopad 2020

Příjemným místem pro výlety i dlouhodobější - nejen lázeňský pobyt - jsou Luhačovice, které najdete ve Zlínském kraji, 16 km jihovýchodně od Zlína. Do Luhačovic se dnes nejezdí nejen za léčením, město má také ceněnou urbanistickou a architektonickou tvář, podpořenou také členitým terénem spojených údolí.

Na architektonické podobě Luhačovic se podíleli vynikající architekti Dušan Jurkovič, Emil Králík, Oskar Poříska. Nesmazatelnou stopu zde dokonce zanechal jeden z pionýrů moderní architektury a mezinárodně respektovaná osobnost Bohuslav Fuchs.

V nedávné době řada zdejších objektů prošla komplexní obnovu, která Luhačovicím navrátila původní lázeňský lesk a zejména komplexu kolonády původní funkcionalistickou čistotu, vzdušnost, světlost a propojení s přírodou. Ve zpřístupněných atriích Velké kolonády například vznikly nové odpočinkové zóny, včetně nové informační zastávky u obnovené původní studny Vincentky. Hala Vincentka, zastřešující nejznámější luhačovický pramen, se vrátila do podoby z roku 1947.

Kulturní památku na Lázeňském náměstí v Luhačovicích tvoří komplex Velké kolonády s pramenem Amandka, haly Vincentka a Malé kolonády s výstavní síní. Objekty urbanisticky dotvářejí prostor východní části náměstí. Dílo brněnského architekta Oskara Pořísky koncipované v duchu pozdního funkcionalismu představuje poslední realizaci modernistického směru meziválečné architektury. Návrh zvítězil v soutěži v roce 1940, realizován byl v letech 1947–1951. Pořískovu strohou architekturu kolonády dekorativně dotváří mozaiková výzdoba, na které spolupracovali sochař Stanislav Mikuláštík a malíři Josef Kousal a Jan Kobzáň.

Při obnově původního strohého, ale účinného funkcionalistického stylu dostaly jedinou výjimku dvě mozaiky a reliéf v atriu, které do haly přinesl budovatelský socialismus. Ve druhém patře haly byla připravena interaktivní expozice o vzniku a významu luhačovických minerálních vod. Na své místo byl po přeleštění znovu vrácen původní výdejní pult z kubánského mramoru i původní pítko pramene. K restaurátorské i stavební obnově dochovaných materiálů, povrchových úprav a barevného řešení bylo přistupováno s maximální zodpovědností. Mezi halou Vincentka a galerií vznikl otevřený průchod do klidové zóny.

Luhačovická kolonáda byla vzorovým způsobem citlivě obnovena do téměř původního stavu a stala se tak opět reprezentativní součástí centrálního lázeňského prostoru. Obnovou byl zhodnocen a prezentován původní architektonický koncept architekta Oskara Pořísky. Jedná se o výjimečnou akci obnovy památky moderní architektury ve Zlínském kraji.

Další informace najdete například na https://luhacovice.cz/, o obnově kolonády zde. (hav, npu.cz)