Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Praha méně obvyklá, třeba brutalistní či filmová

30. prosinec 2020

Možná už dnes plánujete výlet do Prahy, třeba za památkami, kulturou nebo se jen tak projít historickým centrem. Pokud máte pocit, že Prahu už znáte dostatečně a že nic nového už zde nemůžete objevit, možná by se vám mohly k inspiraci hodit stránky nového studentského projektu Mapamátky. Ten má za cíl popularizovat architekturu a prezentovat ji lidem tak, aby je bavila a zároveň aby se něco nového dozvěděli. Stačí si vybrat trasu a vyrazit na procházku.

Na stránkách projektu https://mapamatky.cz/ se nabízí několik tematicky zaměřených tras: brutalistní trasa, filmová trasa, literární trasa či prázdná trasa. Například sedmikilometrová filmová trasa je popsána: „Kamera! Klapka! Procházka! Znáte ten pocit, když se úplně ponoříte do dění filmu? Na této procházce to můžete zažít na vlastní kůži. Nesledujte filmy pouze z gauče, ale vydejte se za poznáním lokalit, kde se natáčely scény z thrillerů, komedií i dramat, ať už českých nebo zahraničních. Vyrazte na naši filmovou trasu a pojďte z Mission: Impossible udělat Mission: Possible.

Zastávky na trase: Národní památník na Vítkově > Schody Žižkov > Kostnické náměstí > Dům Radost > Vysoká škola ekonomická > Divadlo na Vinohradech > Kostel sv. Ludmily > Senovážné náměstí > Na Příkopě – Banco Casino > Ministerstvo dopravy > Krevní banka v  Pařížské ulici > Invalidovna.“  U každé zastávky je popis, který návštěvníkovi místo přiblíží dle daného kontextu procházky, nechybí ani mapky.

Autoři projektu na svých stránkách mimo jiné také uvádí: „Dali jsme se dohromady při našem studiu Arts managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Při tvorbě Mapamátek jsme reagovali na podmínky současné koronavirové situace, kdy byly omezeny hromadné akce a značná část života všech se přenesla do online prostředí. Omezení se dotkla i našeho studia – Mapamátky tak vznikly bez jediné schůzky naživo. I přesto jsme se dokázali spřátelit a vytvořit projekt, na který jsme pyšní.“ (hav)