V Ostravě-Porubě začala oprava unikátního bytového domu Oblouk

V ostravském městském obvodu Poruba začala rekonstrukce objektu Oblouku.

Kulturní památka s byty je jednou z nejznámějších staveb ve stylu socialistického realismu. Oprava symbolu Poruby potrvá 13 měsíců a vyjde na 109 milionů korun. Novinářům to sdělil mluvčí radnice městského obvodu Poruba Martin Otipka.

"Oblouk rekonstrukci nutně potřeboval. Z reprezentativního vjezdu do Poruby se postupem času stávalo trošku zanedbané místo. Městský obvod spoustu let hledal cesty, jak ho opravit. Ale vždy to naráželo na majetkové vztahy," připomněla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová. 

Obvodu se v říjnu 2019 ale podařilo od společnosti Residomo odkoupit její podíl 128 bytů. "Oblouk jsme majetkově scelili a hned jsme začali s přípravou projektu," doplnila starostka. Rekonstrukce začne na obou koncích a bude postupovat směrem do středu objektu. Novou podobu podle mluvčího dostane všech 11 vchodů, které jsou v majetku obvodu. "Dvanáctý vchod, dům s věžičkou, vlastní bytové družstvo a opravovat se nebude. A to i přesto, že Poruba s družstvem jednala o kompletní rekonstrukci více než půl roku a k dispozici byl i dotační titul, z kterého opravy mohli zaplatit. Členská schůze nakonec rozhodla, že svůj vchod opravit nechce," uvedl mluvčí radnice. Objekt bude mít novou fasádu, plechovou střechu nahradí tašky, zatepleny budou půdy a počítá se také se sanací sklepních prostor, nátěrem oken či výměnou výkladů a dveří. "Na rekonstrukci bytového domu naváže i revitalizace předprostoru. Opraveny budou chodníky, úpravy se dočkají zelené plochy a novou podobu dostane také parkoviště v zadní části bytového domu," řekla starostka.

Soubor bytových domů Oblouk byl postaven v první polovině 50. let minulého století. Práce začaly v červnu 1952 a v prosinci 1954 se do něj stěhovali první obyvatelé. Architekt Evžen Šteflíček se inspiroval Palácovým náměstím v Petrohradu. Od roku 2008 je Oblouk kulturní památkou. Jde o jediný porubský objekt, který se dostal také na poštovní známku. (sd, foto: ÚMOb Poruba)

Příbuzné články