Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Historie Ostravy - bývalý Důl František

11. červen 2021

Důl František vznikl v Přívoze roku 1852 v těžířstvu bratří Kleinů a podle jednoho z nich dostal i jméno. Ale užil si rozličných změn ve své stočtyřicetileté historii, což si rovněž zaslouží úctu a uznání. Po Františku se jmenoval Odra, též Generál Svoboda, Vítězný únor a roku 1990 se vrátil k Odře.

Havíři tu sfárávali až do 1 099 metrů, skoro jako na Hlubině. Jáma se postupně stala centrálním závodem pro Vítězný únor, Stachanov a Urx, vozíky s uhlím projížděly podzemím i pod řekou Odrou. Těžní věž z 1. světové války, z roku 1915, měla slušnou výšku 35,5 metru a čněla nad Přívozem.

Roku 1998 byla zlikvidována. Těžba tu byla ukončena v roce 1994 a důl se zapsal do dějin poněkud truchlivě, smutně. Klec vyvezla na povrch poslední symbolický vozík uhlí. Šlo o závěrečný těžební čin pro celou ostravskou část revíru. Konec fárání pro 63 000 horníků, s manželkou a dvěma dětmi to dalo čtvrt milionu lidí! Jen tak na okraj.

Pokud se na Slezské Ostravě drželi havíři vody u rybníků, tady to měli pár kroků k řece Odře. Pro nic za nic právě tady nezaložili veslařský klub Perun. I osmiveslice si tu sedaly na hladinu a horníci, vazby, usedali i do pápěrkovitého skifu. Zkusili jste si někdy mnohem festovnější loď pro jednoho – skul? Udržet rovnováhu je velmi nesnadné, že? Nešlo ovšem jen o veslování, sport získával pořád větší popularitu.

Na všech šachtách. Hlavně se chlapákům z podzemí líbily úpolové sporty. Vzpírání, řecko-římský zápas. Však ostravské doly daly republice dva olympijské vítěze, kteří začínali v Čapkově sokolovně. V roce 1964 v japonském Tokiu Hanse Zdražilu a v Mnichově roku 1972 Vítězslava Máchu. A ještě s něčím nesmíme na Oderku zapomenout, neboť měla – jako snad každá šachta – své fotbalové hřiště. Voskovec s Werichem nedokazovali své sociální cítění jen z jeviště, často jezdili do Ostravy a fárali, poseděli s havíři.

Roku 1935 si smluvili se starou gardou Oderky srandamač. Výkop ragbyovou šiškou provedla operetní diva Zdeňka Poláčková a už se tým horníků a herců do sebe zakousl. Do stavu 2:2. Ač před vypršením hrací doby, utkání ukončil rozhodčí Jindřich Plachta. Hnal borce z hřiště, aby mohli společně zahnat žízeň po tak náročném klání.

V redakci www.eprogram.cz se pro vás snažíme dávat dohromady ten nejlepší obsah, který čtenáře z našeho regionu zajímá. Máte pro nás tip? Cenný zdroj nebo informaci, o které bychom měli napsat? Dejte nám vědět :) Děkujeme

Autor fotografií neznámý, stejně tak roky jejich pořízení. Máte k fotkám informace? Napište nám na Facebooku, kde najdete celou historickou fotogalerii!