Mladí sólisté III

Termín konání
Warning: Undefined property: stdClass::$dates in /www/doc/www.eprogram.cz/www/templates/eprogram/html/com_jux_eventon/event/default_event.php on line 5

Warning: foreach() argument must be of type array|object, null given in /www/doc/www.eprogram.cz/www/templates/eprogram/html/com_jux_eventon/event/default_event.php on line 5

Sedm sólistů a osm operních a oratorních árií včetně nejhranější vokálně orchestrální kompozice 19. století Haydnova biblického oratoria Stvoření. Na programu budou také biblické písně Antonína Dvořáka, Její pastorkyně od Leoše Janáčka nebo sopránová árie z Maškarního plesu Giuseppe Verdiho.

Joseph Haydn
Árie Gabriela z oratoria Stvoření Hob. XXI:2

Antonín Dvořák
Biblické písně op. 99, B 185 (výběr); Árie Terinky z opery Jakobín op. 84, B 200

Leoš Janáček
Árie a modlitba Jenůfy z opery Její pastorkyňa JW I/4

Giuseppe Verdi
Árie Oscara z opery Maškarní ples

Gioacchino Rossini
La danza – Tarantella napoletana. 8. píseň ze sbírky Les soirées musicales S424/R236

Gaetano Donizetti
Árie Marie z opery Dcera pluku

Gaetano Donizetti
Árie Adiny z opery Nápoj lásky

Antonín Dvořák
Suita A dur „Americká“ op. 98 b, B 190

Jana Margová – soprán
Theodor Šimáček – baryton
Zdeňka Kotková – soprán
Veronika Zaplatilová – soprán
Klára Hlúšková – soprán
Marie Kadlčáková – soprán
Nela Skarková – soprán
žáci ZUŠ Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje jako sólisté a tutti hráči
Janáčkova filharmonie Ostrava
Adam Sedlický – dirigent

Koncert složený z operních a oratorních árií a další písňové tvorby otevře Haydnova sopránová árie archanděla Gabriela z biblického oratoria Stvoření, které patří mezi nejhranějších vokálně orchestrální kompozice 19. století.

V Biblických písních zhudebnil Antonín Dvořák starozákonní žalmové texty. Jeho opera Jakobín potom sleduje komickou zápletku na malém českém městě v období Velké francouzské revoluce.

Její pastorkyňa Leoše Janáčka se řadí k nejhranějším českým operám na světových jevištích. Tragický příběh schovanky Jenůfy a jejího nemanželského dítěte nenechává nikoho chladným ani po sto dvaceti letech od premiéry.

Děj Maškarního plesu italského skladatele Giuseppa Verdiho je naplněn intrikami, vášnivou láskou i zradou. Během večera zazní sopránová árie pážete Oscara ze 3. dějství.

Gioacchino Rossini byl nejen oslavovaným operním skladatelem, ale také vyhlášeným kuchařem. Jeho proslulá píseň La danza hýří rytmy tarantely, lidového tance jižní Itálie.

Operní tvorba Gaetana Donizettiho je synonymem italského bel canta a klade mimořádné nároky na pěveckou techniku a kultivovanost projevu. Posluchači se o tom přesvědčí při árii z opery Dcera pluku.

Koncert uzavře půvabná orchestrální Suita A dur Antonína Dvořáka, složená během skladatelova amerického pobytu, kterou po boku členů JFO zahrají žáci ZUŠ Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

Vstupenky od 200 Kč

Místo konání

Akademický filmový klub - kino Vesmír

+420 596 995 733