Minikino hostilo festival SCANDI 2020

10. leden 2020

(Aktualizace 14.ledna)

Známá jména i nové objevy, hrané filmy i dokumenty, dramata i thrillery, to vše přinesl další ročník oblíbené přehlídky severských filmů SCANDI, kterou už po šesté i v Ostravě nabídla distribuční společnost Film Europe. Na festivalové snímky Jsme mohli chodit od pátku 10. do neděle 12.ledna do Minikina. Šestý ročník přehlídky SCANDI uvedl šest premiér a tematickým zaměřením přehlídky byly „ženy na válečné stezce“.

První den přehlídky nabídl dánského kandidáta na Oscara – snímek Srdcová královna. Film, přinášející kontroverzní téma vztahu starší ženy a mladého chlapce, natočila režisérka May el-Toukhy, která s ním už stihla uchvátit diváky na festivalu v Sundance (cena diváků plus nominace na velkou cenu poroty), v domácím Göteborgu (cena pro nejlepší film a cena diváků) a dalších. Film je dánským kandidátem na Oscara a hlavní roli v něm ztvárnila známá dánská herečka Trine Dyrholm (za film Komuna získala v roce 2016 na MFF Berlíně cenu pro nejlepší herečku). Příznivé hodnocení má Srdcová královna i mezi filmovými fanoušky na serveru ČSFD.cz. Protože bude film v českých kinech nasazen od 16.ledna, můžete jej v příštích týdnech vidět například ještě v Minikině 26. a 29.ledna, v kině Luna potom 22.ledna od 19.30 hodin.

Srdcová královna není jediným oscarovým kandidátem, který byl k vidění na přehlídce SCANDI. V novince známého norského režiséra Hanse Pettera Molanda Jít krást koně, v hlavní roli exceluje světoznámý švédský herec Stellan Skarsgard. Ten k desítkám rolí ve filmech nejrůznějších žánrů naposledy přiřadil i český opus Nabarvené ptáče. Režisér Moland má za sebou celou řadu úspěšných filmů, kromě tragikomedie Boj sněžného pluhu s mafií (2014) to bylo například drama Vzkaz v láhvi (2016) nebo akční thriller Mrazivá pomsta (2019). Snímek Jít krást koně je natočen podle stejnojmenného románu Pera Pettersona a z posledního Berlinale si odnesl Stříbrného medvěda za umělecký přínos. Vypráví příběh zralého muže, který nemůže zapomenout na tragédii i vášeň, která zformovala jeho život. V retrospektivně vyprávěném dramatu ze 40. a 90. let jsou vzpomínky na mládí jsou živější než současnost… Film byl v Minikině jako první položka festivalového programu - v pátek od 17 hodin. Na rozdíl od Srdcové královny bude mít tento film v českých kinech premiéru až v březnu.

Ve znamení žen bylo v sobotu finské historické drama z 20. let minulého století, V Mariině ráji (režie Zaida Bergroth), které vypráví o charismatické kazatelce Marii a dospívající Salome, která ji zbožňuje. Když se Salome spřátelí s místní dívkou z ulice Malin, její dosavadní pohled na svět dostává trhliny a Salome je najednou rozpolcená mezi příslibem nově objevené svobody a Mariinou nebezpečnou, všepohlcující láskou.Co se stane, když se Salome rozhodně vymanit z vlivu a všepohlcující lásky své velitelky? Film se dočká dalšího uvedení v českých kinech až koncem března.

Z drsnějších žánrů letos SCANDI uvedl noir thriller o masovém vrahovi a největším justičním skandálu v dějinách Švédska Dokonalý pacient režiséra Mikarla Häfströma. Strhující příběh o největším právním skandálu ve švédské historii vypráví o reportérovi, který zpochybnil celý právní systém. Hannes Råstam se léta snažil prokázat nevinnu Thomase Quicka, odsouzeného na doživotnímu vězení na psychiatrii. Odhalil právní chaos, který Quicka do vězení dostal. Nikdo však neměl zájem na tom, aby byl osvobozen a zproštěn vinny nejhorší sériový vrah ve Švédsku, kanibalistický násilník, který byl odsouzen za osm vražd a přiznal se dalším dvaceti pěti. Příběh, předkládaný divákovi jako rafinovaná skládačka, postupně odhaluje neuvěřitelný případ, napínavý až do ohromujícího konce… 

V neděli festivalový program uvedl jeden z nejlepších dánských filmů loňského roku Vidíš měsíc, Danieli, vyprávějící skutečný příběh fotoreportéra, který byl v roce 2013 zajat a 398 dní držen v zajetí teroristickou organizací bojovníků Islámského státu. Film režisérské dvojice - Niel Arden Oplev a Anders W.Berthelsen - sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu.

Letošní festival SCANDI v ostravském Minikině zakončil provokativní dánský dokument Pěkně tučná sebeláska, který sleduje aktivistky „tlustého“ hnutí ve skandinávských zemích. Snímek o mladých ženách, které se rozhodly nestydět se za své tělo, relativizuje běžný pohled na krásu i „normalitu“. Film o ženách, které se o sobě nestydí říct, že jsou tlusté, přináší revoluci do konvenčního pohledu na krásu, zpochybňuje kosmetické standardy a podporuje pozitivní přístup k lidskému tělu, ať je jakékoliv… Pod snímkem jsou jako tvůrci podepsáni Louise Kjeldsen a Louise Deflefsen.

(SCANDI, zh)