Dokumentární fotografie z Ostravy v Galerii Dukla

Fotky Viktora Koláře st. dokumentující různé události, jež se odehrály v Ostravě, zejména v první polovině 20. století, nabízí k vidění Galerie Dukla na Hlavní třídě v Ostravě – Porubě. Zájemci si fotky mohou prohlížet až do 2. října 2022.

Viktor Kolář st. (1898–1971) je dodnes opomíjenou postavou české fotografie a českého umění. Jeho dílo, uložené dnes z velké části v Archivu města Ostravy, bylo doposud známé jen několika málo odborníkům a pamětníkům. Přitom Kolář zasvětil téměř celý svůj život dokumentování významných událostí spjatých s Ostravou a okolím. Od dvacátých do šedesátých let 20. století vytvářel vizuální kroniku místa, které procházelo po všech stránkách výraznou proměnou a bylo politicky velmi exponované. Fotograf tak měl možnost zachytit návštěvy politiků a státníků, od lokálních zastupitelů po Tomáše G. Masaryka či Nikitu Sergejeviče Chruščova.

„Tátovi se vrací identita fotografa, to se nepovedlo desetiletí,“ komentoval zahájení výstavy syn autora, známý ostravský fotograf stejného jména – Viktor Kolář. Podle Viktora Koláře otec právě Porubu hodně fotil. „Já mu potom pomáhal fotky leštit a retušovat. Táta mi předal něco, co mi zůstalo do dneška. Vydržel jsem u fotografie, stejně jako on,“ konstatoval Viktor Kolář.

Kurátor Lukáš Bártl k výstavě uvedl: „Ke Kolářově naturelu nicméně patřilo, že stejné nutkání zachytit „stav věcí“ pociťoval i v případě zcela okrajových témat. Nikdo a nic mu nebylo cizí. Fotografoval tak přátele, rodinu, návštěvníky restaurací, nejrůznější oslavy, sokolské slety, prvomájové průvody, zajímal se ale též o sociální témata, lidskou práci, urbanistickou proměnu Ostravy a všední život ve městě. Dílo Viktora Koláře st. je tak unikátní svým tematickým rozsahem a dokumentární hodnotu. Nepopiratelné jsou rovněž jeho vizuální kvality, které jeho práce řadí k nejpozoruhodnějším souborům československé reportážní fotografie 20. století.“

Galerii najdete v pasáži bývalého kina Dukla na Hlavní třídě v Porubě. Galerie je volně přístupné v každou denní i noční hodinu.

(hav, foto: facebook.com/galeriedukla)