Den architektury letos opět s nabitým programem v Ostravě i Opavě

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Moravskoslezském kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky, cyklovyjížďky nebo program pro děti.

Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program bude do konce srpna zveřejněn na www.denarchitektury.cz.

13. ročník festival Den architektury zamíří i do Moravskoslezského kraje. V Ostravě pozve do běžně nepřístupných budov i na netradiční místa. Zájemci se mohou vydat například po stopách světoznámého urbanisty Camilla Sitteho, který působil v Přívoze a narodil se před 180 lety, s historiky architektury Romanou Rosovou a Martinem Strakošem. Jeho odkazu bude věnován i program, který mimo jiné připomene jeho zásadní knihu „Stavba měst podle uměleckých zásad“. Festival dále pozve do nové budovy Fakulty umění Ostravské univerzity, kterou zájemce provede osobně autor stavby Kamil Mrva. Do nového multifunkčního parkovacího domu za katedrálou s jeho autorem Markem Chalupou, do sídla společnosti Raynet Tower s autorem rekonstrukce Petrem Kundrátem nebo za uměleckými sbírkami Univerzitního muzea Vysoké školy Báňské -TUO. Den architektury zamíří také do Dolní oblasti Vítkovice, kde provede návštěvníky nově zrekonstruovanými částmi bývalé vítkovické koksovny. Další z procházek bude věnována rozvoji Černé louky. V roce 100. výročí narození Karla Pragera festival připomene i netradiční aspekty porubské Sorely. Právě zde se můžeme setkat s Pragerovou ranou tvorbou. V Galerii Plato bude v rámci festivalu zahájena výstava prací studentů ateliéru urbanismu FA ČVUT, kteří se zabývali specifickou povahou Ostravy jako souměstí. Jednotlivé projekty představí sami studenti a studentky společně s architekty Jiřím Mikou a Janem Sedlákem.

Nabitý program festivalu v Opavě odstartuje vernisáž výstavy Ceny J. M. Olbricha se slavnostním udělením cen a koncert kapely Jarem být. V následujících dnech pořadatelé pozvou na celou řadu architektonických procházek a komentovaných prohlídek s odborníky na dané téma. Zájemci se mohou vydat například po stopách mlýnského náhonu od Městských sadů, přes Rybářskou, Nákladní, Zámecký okruh až po ústí řeky či za významnými stavbami a příběhy zahradního města v okolí Englišovy ulice na předměstí. S průvodci nahlédnou do národní památky Švédské kaple, rozsáhlého komplexu dominikánského kláštera a kostela sv. Václava, radniční věže Hláska i protileteckého bunkru z 50. let s původním vybavením, který se pod věží nachází. Návštěvníci zamíří i do brutalistní stavby z 80. let 20. století hotelu Koruna, běžně nepřístupného barokního Blücherůva paláce, továrny Fiedor, kde se téměř sto let vyráběly slavné cukrovinky, budovy Obchodní a živnostenské komory od Leopolda Bauera a Josefa Obetha, ve které nyní sídlí Městský dům kultury Petra Bezruče, nebo Městské spořitelny, která je opulentním dílem architekta Carla Kerna. Program dále nabízí cyklojízdu za sochami ve veřejném prostoru historického centra i sídlištní výstavby.

Program v Opavě zahrnuje také přednášky věnované například architektkám první republiky nebo osobnosti americké architektury 20. století Franku Lloydu Wrightovi. Další přednáška bude věnována Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi, jehož dílo v roce 300. výročí jeho úmrtí po celé republice festival připomíná. Vedle jeho odkazu přednáška představí i dílo architekta Johanna Bernharda Fischera von Erlacha a inspektora královských staveb v Londýně Sira Christophera Wrena. Na programu nechybí ani workshop pro děti, ve kterém si zahrají na architekty, a filmové projekce v rámci sesterského festivalu Film a architektura.

Do dne architektury se zapojí i Kopřivnice s přednáškou a projekcí s názvem Kopřivnice - Brutální, kterou připravil architekt Václav Kocián. Zaměří se na objekty milované i nenáviděné, mladé i starší a zejména na ty, které nejsilněji utvářejí obraz města, tedy objekty z období po 2. světové válce.

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Místa konání v České republice i na Slovensku:

Adolfov-Větrov, Banská Bystrica, Bardejov, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Březnice, Bublava, Bylany u Kutné Hory, Čáslav, Čelákovice, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Chotouň, Dobříš, Dolní Maxov, Galanta, Gelnica, Hradec Králové, Hodonín, Hodslavice, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Košice, Kralovice, Krásná pod Lysou horou, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Kremnica, Krupina, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Liberec, Lidice, Lipnice nad Sázavou, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Markvartice u Soboty, Martin, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Moravská Třebová, Most, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Nesvačilka, Nitra, Nový Bor, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice v Jeseníkách, Opava, Opočno, Ostopovice, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Plavecký Štvrtok, Poděbrady, Poprad, Praha, Prostějov, Příbram, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Ružomberok, Řevnice, Sázava, Semily, Skalička, Slaný, Slavonice, Stoječín, Strakonice, Šediviny, Šaľa, Štiavnica, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Bečvou, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velké Losiny, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vranov nad Dyjí, Vrané nad Vltavou, Vysoké Mýto, Vysoké Tatry, Zlín, Žamberk, Žebrák, Želiv, Zvolen, Žďár nad Sázavou, Žihle, Žilina.

(sd, zdroj: TZ SMART Communication s.r.o.)

Příbuzné články