Divadlo loutek Ostrava má od 1. listopadu nového uměleckého šéfa

Stal se jím Jakub Maksymov, režisér, pedagog a autor. Nové vedení divadla jej oslovilo s nabídkou a Jakub Maksymov plánuje rozvíjet divadlo jako prostor, který bude dětské a mladé publikum inspirovat k hlubšímu přemýšlení o světě a jeho hodnotovém uspořádání.

Do divadla loutek přichází Jakub Maksymov v sezóně, kterou přebírá po bývalém vedení divadla: „Po úspěšně zvládnutém 15. ročníku mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse nás čekají dohromady tři premiéry. Právě nyní připravuje mladý a talentovaný československý tandem tvůrkyň Markéty Bockové a Laury Čermákové inscenaci pro nejmladší diváky "Medvěd, který tam nebyl", jehož premiéra nás čeká již 24. listopadu. Hned poté se vrhneme do příprav oslav sedmdesátin divadla, které vyústí 15. prosince slavnostním večerem. Dále se tuto sezónu mohou zejména starší diváci těšit na "Farmu zvířat" v režii Viktorie Vášové a "Krokodýlka", jehož se ujme naše dramaturgyně Tereza Agelová.“ prozrazuje plány následujících měsíců Maksymov.

Jako svůj největší úkol vidí Jakub Maksymov připravit pro diváky takový repertoár, který je nebude podceňovat.

Pro diváky dospívající, pro ty nejmladší i pro jejich dospělý doprovod bych chtěl, abychom tvořili plnohodnotná umělecká díla – tedy takové divadlo, které neinfantilizuje ani přehnaně nezjednodušuje. I když je potřeba brát ohled na specifické dispozice mladých diváků – tedy na jejich o něco kratší životní zkušenost a o něco menší penzum znalostí, jimiž disponují – nepovažuji za nutné je mentorovat či poučovat,“ dodává.

V této chvíli již Jakub Maksymov intenzivně připravuje také sezónu následující:

Diváci se již nyní mohou těšit například na nový projekt, kterého se ujme mezinárodně oceňovaná režisérka Veronika Riedlbauchová, autorka úspěšných inscenací pro děti "Do hajan" či "To je Andělení" v divadle Drak. Dalším tvůrcem, který se u nás následující sezónu představí, bude zkušený režisér Jiří Ondra. Dalších dvou premiér se ujmu osobně. V jejich rámci bych rád navazoval na svůj dlouhodobý zájem o moderní loutkové divadlo. V dalších sezónách budeme spolupracovat i s předními zahraničními tvůrci loutkového divadla, například se slovinským režisérem Tinem Grabnarem nebo chorvatskou režisérkou Tamarou Kučinović.“ doplňuje.

Jakub Maksymov je absolventem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, spolupracoval s divadly a nezávislými soubory v ČR i zahraničí.

Za svou pětiletou profesionální kariéru již režíroval na Slovensku, v Srbsku, Bosně a Hercegovině, Severní Makedonii, Francii či v Německu. Své inscenace většinou tvoří jako adaptace prózy, výchozím bodem koncepce nebo zkoušení ale není samotný text, ale právě konkrétní materiál, objekty, hmota. Je držitel ceny divadelních novin za sezónu 2019/2020 – Cena za nejlepší inscenaci v kategorii výtvarné a loutkové divadlo – a držitel ceny Divadelní kritiky v kategorii Talent roku z roku 2020. Jeho inscenace získaly řadu mezinárodních cen a v roce 2021 byl projekt Na vukovom tragu, který vznikl v srbském divadle Pozoriště Mladih v jeho režii, vybrán do programu ASSITEJ World Congress v Tokyu.

(sd, Zdroj: TZ Divadlo loutek Ostrava)