Nejoceňovanější divadelní inscenace na Dream Factory Ostrava

7. duben 2019

Divadelní festival Dream Factory Ostrava, který se bude konat na různých místech Ostravy na přelomu května a června, představil nedávno program svého 11. ročníku. Řada inscenací byla vyprodána doslova během několika minut. Vstupenky na některá představení jsou ale stále k mání a je možné, že i na ta již vyprodaná se jich ještě pár uvolní.

A na co se mohou diváci letos těšit? Například hned na tři představení oceněného Divadla roku – pražského Divadla pod Palmovkou, do Ostravy zavítá také Divadlo Na zábradlí, Dejvické divadlo, Národní divadlo Praha, které přijede s oceňovanou inscenací soudobé opery Sternenhoch, a mnohá další.

Jedenáctý ročník festivalu se uskuteční od 29. května do 3. června v ostravských divadlech a industriálních prostorách Dolu Hlubina, které jsou každoročně zárukou nevšedního diváckého zážitku.

Festival slavnostně zahájí Divadlo pod Palmovkou s komedií Pusťte Donnu k maturitě! Autorská inscenace Tomáše Dianišky inspirovaná kultovním seriálem Beverly Hills si utahuje z model pop kultury a trefně a s humorem odhaluje zákruty dospívání. Inscenace slibuje nekompromisní ponor do devadesátých let, jimž vládli sourozenci Brenda a Brandon Walshovi, Spice Girls a Bravíčko.

Uměleckými záštitami a tvářemi festivalu budou letos herci Tereza Dočkalová a Tomáš Dianiška. Druhý jmenovaný je mimo jiné také talentovaným autorem a režisérem. „Tomášovy inscenace se na našem festivalu objevují pravidelně. Letos jsme se rozhodli věnovat mu jednu z dramaturgických linií. Kromě zahajovacího představení bude na programu také jeho bizarní kabaret na motivy stejnojmenného kultovního blogu Poslední důvod, proč se nezabít,“ říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Podstatná část programu se bude odehrávat na Dole Hlubina. V těchto nevšedních kulisách bude uveden také společný projekt otce a syna Prachařových Život s krajtou, projekt divadelní skupiny Lachende Bestien v koprodukci s Městskými divadly pražskými Nepřítel lidu nebo Soukromé rozhovory – Bergmanovské variace na téma manželství a ztráty víry s Lucií Trmíkovou, Martinem Pechlátem a Aloisem Švehlíkem.

Festival slavnostně zakončí opera Sternenhoch ve zpracování Národního divadla Praha. Devadesát let staré Klímovo groteskní romaneto nenechává klidnými nejrůznější umělecké tvůrce snad od dob svého vzniku. Hudba Ivana Achera a režijní vedení Michala Dočekala ve spojení s expresionistickou předlohou však nečekaně spustily explozi zájmu o operu a vysloužily si ocenění Inscenace roku 2018 v anketě Divadelních novin.

Festival nenabídne jen obrovskou porci divadla. Návštěvníci mohou po skončení vybraných představení zůstat v hledišti a zúčastnit se krátkých a neformálních debat s herci nebo navštívit koncerty a doprovodný program. Organizátoři připravují také Dětský den na Hlubině a pruty na již tradiční opékání špekáčků ve stínu ostravských těžních věží!

Kompletní program festivalu je dostupný na webových stránkách festivalu www.dfov.cz. (tisková zpráva, hav)