Do Ostravy míří festival vín z Bordeaux! Bude to zážitek, říká pořadatel Jaromír Lednický

Dolní Vítkovice budou 17. a 18. května hostit první ročník unikátního festivalu vín Bordeaux FEST.

Festival pořádá Jaromír Lednický se svými přáteli z Bordeaux family.

Jaký je váš vztah k vínu z Bordeaux?
Veskrze pozitivní! Ale Bordeaux, to není jen víno, to jsou skvělí lidé, jejich přístup k hospodaření a respekt k přírodě. Bordeaux je i historie, Atlantik, hluboké lesy a bezvadná relaxace.

Pojďme k tomu vínu...
Ve víně z Bordeaux jsem se našel. S přáteli jsme procestovali Bulharsko, Maďarsko, Itálii, Champagne, Burgundy, ale víno z Bordeaux je prostě a jednoduše nejlepší. A není to jen názor můj, ale i mých kamarádů z naší Bordeaux family. Francouzská vína obvykle nejsou levná, ale poznali jsme, že se zde dají najít vinařství, jejichž vína jsou výborná a vzhledem ke kvalitě i za velmi přijatelnou cenu. Bohužel, ta vína u nás nejsou, a pokud ano, tak nejsou moc vidět.

Ale v obchodech víno z Bordeaux přece běžně koupíme, ne?
Jasně, to koupíme. Ale v jaké kvalitě? Takovou flašku si doma otevřete a řeknete si: To má být to Bordeaux? No, to jsem čekal něco o dost lepšího. Nezapomeňme, že i víno je byznys a část z něj i průmysl. Velké podniky skupují hrozny a vyrábějí z nich víno, které sice má na etiketě napsáno Bordeaux, ale s pečlivě a dobře udělaným vínem nemá mnoho společného. Na druhou stranu jsou v Bordeaux stovky vinařství, která produkují skvělá vína. Ale ta vinařství si ho nechají také nákležitě zaplatit. Dá se říct, že pokud koupíte lahev za padesát eur a více, tak nešlápnete vedle. Ale který našinec má takové příjmy, aby si mohl běžně takovou lahev koupit?

Takže co s tím?
Nezbývá, než hledat a zkoušet. Já jsem začal tím, že jsem si koupil ze specializovaného eshopu asi 12 nebo 15 lahví vína z Bordeaux. Když jsem je ochutnal, bylo to velké zklamání, a to nejen moje, ale i přátel, kteří vínu rozumí. Taky mě mrzelo, že mě to stálo nemálo peněz. Pak jsem si řekl: To přece nemůže být to výborné víno z Bordeaux! Sedl jsem si a začal hledat na internetu. Narazil jsem na stránky víkendové akce, kde se od rána do večera nalévá a koštuje víno. Zdarma! No tak to je přesně to, co hledám! Problém byl trochu v tom, že ta akce byla poblíž Bordeaux. Takže letenky, ubytování, zdarma to tedy nebylo. Nicméně přesvědčil jsem dva členy rodiny, vinaře a vyrazili jsme.

Dobrodružství?
Docela jo. Jeli jsme do neznáma. Ale stálo to za to. Musím podotknout, že ta akce nevypadá jako na Moravě, kde se chodí od sklepa k sklepu a pití vína je, řekněme, intenzivní. Tam se jezdí od vinařství k vinařství, což je několik kilometrů. A ve většině případů, dřív než vám trochu nalijí, tak musíte absolvovat prohlídku toho vinařství, což je zhruba hodinová záležitost. Takže to, že by se někdo opil, fakt nehrozí.

Co vám ta cesta přinesla?
Především mi bylo jasné, že se tam musím vrátit. Zjistíte, že vás nezaujme jen víno, které chcete ještě více poznat, ale taky lidé a jejich příběhy. Ochutnáte horší, lepší, ale i skvělá vína. Levnější i dražší. Ale taky se bavíte s těmi, kteří to víno udělali. Ti lidé vás vlastně pozvou k sobě domů, vypráví vám svůj příběh. Od tradičních vinařů, kde se po generace dědí usedlost z otce na syna, po nadšence, kteří coby sklepmistři odejdou od zaměstnavatele, protože si chtějí dělat víno po svém. A protože nemají vinici, tak na pozemku vykácí kus lesa, jelikož ve starých katastrálních mapách zjistí, že tam kdysi vinice byla. Nebo někde na druhém konci Francie prodají zavedenou porcelánku jen proto, aby si mohli v Bordeaux koupit chátrající vinařství. O tom, jak se víno dělá, toho moc nevědí, ale naučí se to a svým nadšením a pílí dokáží mít za deset let špičkové víno. A s dalšími příběhy bych mohl dlouho pokračovat. A to si vemte, že jsme se napoprvé podívali jen do pár vinařství. Ale v celém Bordeaux je jich na šest tisíc!

To máte před sebou ještě hodně práce...
Je to tak. Za těch sedm let, co tam s přáteli jezdíme, jsme jich stihli navštívit jen něco málo přes dvě stě.

Jsou cesty za vínem jen koníček nebo své zkušenosti využíváte i nějak prakticky?
Ze začátku mě to jen bavilo. Po nějaké době jsem víno, které nám chutnalo, začal vozit do Česka. Mám už stálý okruh zákazníků. Minulý rok mě ale oslovilo jedno vinařství, jestli bych jim nechtěl udělat v Česku prezentaci. Řekl jsem jim, že nechtěl, protože funguju jinak. Ale když se na mě s podobným požadavkem obrátili i v jiných vinařstvích, docvaklo mi, že by bylo fajn představit vína z Bordeaux zdejším lidem, zvláště těm, kteří s ním nemají velkou zkušenost. Udělat festival, kde bude možné ochutnat větší množství vín tak, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, co tato vína nabízí. A také možnost najít to své, které bude vyhovovat nejen chutí, ale i cenou. K ochutnání budou právě ta vína, která mají výborný poměr cena výkon.

Jak bude ostravský festival vína z Bordeaux vypadat kdy se bude konat?
Festival s názvem Bordeaux FEST se bude konat v pátek a v sobotu 17. a 18. května 2024 v Ostravě v Dolních Vítkovicích. Konkrétně v budovách Brick house, kde budou připraveny stovky lahví z desítek vinařství. Každý návštěvník bude moci ochutnávat dle libosti. Pro jakékoli otázky, doporučení ohledně vín, ale i orientaci v jednotlivých apelacích (vinařských subregionech), bude přítomen odborník, který bude zájemcům v těchto věcech k dispozici. Dá se říct, že festival bude mít i jakousi edukativní část.

Jak vás napadlo udělat festival právě v Ostravě?
Jsem přesvědčen, že Ostrava je a chce být sebevědomým městem, žijí tady vzdělaní a kulturní lidé a festival, jako je tento, do toho zapadá. A taky - nemusí být všechno jen v Praze...

Kolik vzorků budu moci ochutnat, jaká vína přivezete?
Vzorků vín bude opravdu hodně. Každý, kdo má nějakou zkušenost s řízenou degustací, ví, že na ní bývá okolo dvanácti vzorků. Na festivalu jich bude více než sto. Zastoupeny budou prakticky všechny významnější vinařské regiony. Pro lepší představu budou mít návštěvníci k dispozici katalog s mapou, kde bude vše přehledně vidět. Součástí katalogu bude i seznam všech vín s možností si je na místě objednat za zvýhodněnou festivalovou cenu.

Budou tu i vinaři z Francie?
Ano, svá vína přijedou osobně představit majitelé nebo obchodní manažeři některých vinařství. Návštěvníci s nimi mohou pohovořit prakticky o čemkoliv. Vinaři z Moravy a Čech s nimi mohou probrat ekologické postřiky nebo některé věci z vinifikace, majitelé zdejších vinoték a restaurací nákup vína za dobré ceny, tedy bez přirážky prostředníků.

Kdy si budu moci koupit vstupenku a co vše bude v ceně?
Vstupenky jsou již k dispozici na našich stránkách www.bordeaux-fest.cz (www.bofest.cz). Cena začíná na 350 Kč, takže je na to, jaká je nabídka vín, velmi atraktivní. Počet vstupenek je samozřejmě omezen možnostmi vnitřních prostor. V ceně je, kromě volné degustace, sklenička, katalog a doprovodný program, tedy například ochutnávka šampaňského a další aktivity. Jejich seznam je na našich stránkách. Dobré je vědět, že v sobotu se ve venkovních prostorách bude konat velký gastro festival - www.pojez.cz . Tedy bezvadná kombinace výborného jídla a ještě lepšího pití! Dovedete si představit krásnější květnové odpoledne?

Budou na festivalu zastoupena jen červená vína nebo budeme mít šanci ochutnat i nějaká bílá vína z Bordeaux?
Na festivalu bude i několik bílých vín. Rozhodně bude zajímavé je ochutnat, i když podle mě jsou bílá vína z jižní Moravy lepší. V Bordeaux se výsadba vinic s bílými odrůdami v poslední době stává trochu módou. Jako ve všem jsou výsledky různých vinařství také různé, horší i lepší. Ale čistě ekonomicky - výborný vlašák z Perné bude určitě levnější než slušné bílé z Bordeaux.

Vidíte nějaký rozdíl mezi vinaři z Bordeaux a našimi z Moravy?
Nemyslím si, že je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl. Možná v tradici, která u nás byla desítky let narušena totalitou. Stejně jako v Bordeaux jsou i u nás vinaři, kteří dělají víno s vášní, což je na výsledku samozřejmě poznat.

Na stránkách festivalu jsem si všiml upoutávky na Dny En Primeur. O co se jedná?
En primeur je velmi stará obchodní praktika pro Bordeaux typická. Znamená nákup vína ještě před tím, než je známa jeho finální podoba. Přesněji v momentě, než se dá víno zrát do dubových sudů, kde bude ležet ještě minimálně rok. Takže ve chvíli, kdy víno kupujete, ještě nevíte, jak bude ve své konečné podobě chutnat. Nicméně máte možnost degustace, na základě které se rozhodujete. Ze vzorků “primeurs” se dá mnohé odhadnout. To, proč se to všechno dělá, je cena. Když si koupíte dané víno jako en primeur, je podstatně levnější než totéž víno, pořízené za dva roky. Příklad: na jaře 2017 jsem koupil en primeur ročníku 2016 za dset eur. Za dva roky jej ten vinař prodával za šestnáct, za další dva roky za třiadvacet a za rok už to víno vůbec neměl. Na festivalu budete mít možnost ochutnat en primeur ročníku 2023. Jedná se o velmi vydařený ročník, vinaři jsou s ním hodně spokojeni.

Takže na ročníku záleží, které byste doporučil?
Ano, ročník je při nákupu vína z Bordeaux velmi podstatný. Naštěstí se v posledních letech mnoho ročníků vydařilo, protože vyšlo počasí. Z těch, které jsou k dispozici, bych doporučil ročníky 2016, 2018, 2020. Skvělý je i ročník 2022, ale ten ještě není v lahvích. Ročník 2023 mu prý šlape na paty.

Vypadá to, že ten kdo koupí sudý ročník, neudělá chybu?
Tak jednoduché to není. Dobrá vinařství a jejich sklepmistři si dokáží poradit i s průměrnými ročníky. Ale pokud už si chcete pořídit jakoukoli lahev, nejlepším vodítkem je to, jestli vám to víno chutná nebo ne, bez ohledu na ročník. Jak se říká - tisíc lidí, tisíc chutí - a u vína to platí na sto procent. Mnohokrát se mi stalo, že mně nějaké víno chutnalo a kolega se v něm nenašel. A u jiného vína to bylo naopak. Proto je důležité, ještě před tím, než si nějaké víno pořídíte, mít možnost ho ochutnat. U vinaře na jižní Moravě je to samozřejmost. Stejně tak v celé Francii. A to i ve vinotékách. U nás to je spíš výjimka. Výhodou festivalů je právě možnost nejen ochutnat, ale i porovnat. Pak se při nákupu nespletete.

Foto: Archív