Unikátní výstava. Na hradě budou repliky korunovačních klenotů

V sobotu 3. února bude na Slezskoostravském hradě zahájena jedinečná výstava České korunovační klenoty na dosah.

Jedná se o unikátní putovní výstavu, která z blízka návštěvníkům představí kulturní památku a pravděpodobně nejcennější a nejznámější poklad České republiky – České korunovační klenoty.

O Českých korunovačních klenotech se děti učí už na základní škole a říká se, že by je každý Čech měl alespoň jednou za život spatřit na vlastní oči. Originál exponátů je však vystavován pouze jednou za přibližně pět let a kochat se jejich krásou je možné pouze okamžik. Proto vznikla mimořádná putovní výstava České korunovační klenoty na dosah, která návštěvníkům umožní tento poklad do detailu poznat bez jakéhokoli rušení a prohlédnout si jejich mistrovské repliky.

Autorem známých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, Jiří Urban. Realizoval například šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. Na výrobě replik se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi.

Výstava přiblíží návštěvníkům rovněž Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími, a to formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů, které co nejvěrněji ilustrují období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna, kopie slavnostních šatů Marie Terezie nebo příklady husitských zbraní.

„Výstava se návštěvníkům otevře v sobotu 3. února. Po celý únor bude hrad otevřen pouze k návštěvě výstavy. Od března budou zpřístupněny i další expozice. Repliky klenotů budou k vidění do 29. května 2024,“ uvádí Miriam Čechová, kastelánka hradu. „V Moravskoslezském kraji tato výstava ve své kompletní podobě nikdy předtím nebyla. Velmi nás těší, že zrovna Slezskoostravský hrad má tu možnost uvést ji v tomto formátu,“ doplňuje specialista výstav, Lukáš Czopik.

Do budoucna plánují na hradě uspořádat k výstavě i komentované prohlídky. „Komentované prohlídky bychom rádi zavedli o víkendech, kdy bývá největší návštěvnost. Chceme na nich zdůraznit zajímavosti o panovnících i vystavených předmětech. O prohlídkách budeme informovat na našem webu i sociálních sítích,“ uvádí Czopik. Školní skupiny ocení možnost komentované prohlídky výstavy již od jejího spuštění, je nutné se však objednat předem.

Výstava bude otevřena vždy od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Během některých kulturních akcí může být však uzavřena. Vstupenky je možné zakoupit přímo na místě, organizátoři ale doporučují využít online předprodej, čímž se návštěvníci vyhnou frontám u pokladen.

Foto: Se souhlasem Černé louky