Janáčkova filharmonie Ostrava chystá světovou premiéru

Janáčkova filharmonie Ostrava přinese svým posluchačům během jednoho koncertu hned dvě premiéry. Stane se tak ve čtvrtek 15. února od 19:00 hodin v dočasném působišti JFO ve Vesmíru.

Ve třetím z koncertů Symfonického cyklu A letošní sezony totiž zazní ve světové premiéře skladba současného hudebního skladatele Iana Mikysky s názvem Drops; mist; rain, jíž autor zkomponoval Janáčkově filharmonii na zakázku. Vůbec poprvé navíc ostravský orchestr povede francouzská dirigentka Lucie Leguay. Spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava se pak při této příležitosti, v Koncertu pro housle a orchestr skladatele Albana Berga, představí slovenský houslový virtuos a koncertní mistr Vídeňských filharmoniků Dalibor Karvay. Program vyvrcholí provedením Brahmsovy symfonie č. 2, tzv. „Pastorální“. JFO pro velký zájem posluchačů zpřístupní veřejnosti také dopolední generální zkoušku. Večerní provedení tohoto mimořádného koncertu navíc zaznamená Český rozhlas.

Janáčkova filharmonie Ostrava si nechala skladbu na zakázku vytvořit prakticky poprvé v historii své existence. „Umělecká díla na objednávku vznikala napříč staletími celé hudební historie poměrně běžně, avšak pro nás je tato situace do jisté míry unikátní,“ vysvětluje ředitel JFO Jan Žemla s tím, že takto systematicky se k zadání zakázky na zkomponování skladby uchýlila ostravská filharmonie vůbec poprvé. „Považuji za důležité podpořit současnou hudební tvorbu, protože šance na provedení nové hudby je dnes v rámci standardní praxe vlastně dost malá,“ doplňuje Žemla.

V rámci spolupráce tak JFO oslovila jednoho z nejvýraznějších autorů současné mladé generace v oblasti kompozice a organizátora koncertů experimentální hudby, teprve třicetiletého českého hudebního skladatele Iana Mikysku. „Jeho tvorbu sleduji již delší dobu a připadá mi kvalitní, zajímavá, inteligentní a svým způsobem i vstřícná k dnešnímu posluchači. Ve skladbě Drops; mist; rain, jež vznikla na zakázku našemu orchestru, pracuje Ian Mikyska specifickým způsobem se zvukem i tichem. Těším se, až ji poprvé uslyším v provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava,“ říká Jan Žemla.

Očekávané premiérové provedení Mikyskovy skladby Drops; mist; rain zazní na samotný úvod večera. Jedná s v pořadí o třetí autorovu kompozici v sérii skladeb inspirovaných čínskou a japonskou kaligrafií a tušovou malbou. „Orchestr a jeho smyčce jsou zde pojaty ne jako silové pole kumulativního zvuku, ale jako rozptýlené pole jemného rýžového papíru, na které hráči všech jednašedesáti partů přidávají své kapky deště (tuše?) či cáry mlhy; jako šedý, stěží rozpoznatelný svitek, který se pomalu odvíjí před zraky a sluchy obecenstva,“ popisuje poetickou myšlenku skladby Ian Mikyska. Na jeho dílo v rámci koncertu naváže Dalibor Karvay, přední sólista a nejvýraznější slovenský hudebník současné doby. „Zahraje mimořádně krásný a zároveň náročný Houslový koncert Albana Berga s podtitulem “Památce anděla”, věnovaný předčasně zesnulé dceři Manon architekta Waltera Gropia a Almy Mahlerové,“ upřesňuje Jan Žemla. Program večera uzavře Druhá symfonie Johannese Brahmse, které se pro její blízkost k přírodě někdy přezdívá „Pastorální“.

Vůbec poprvé se před orchestr postaví francouzská dirigentka Lucie Leguay, jež doplňuje trojici dirigentek – žen, které se v této sezoně s JFO představí. „Kariéra této velmi zajímavé umělkyně v současnosti nabírá na obrátkách, na její vystoupení s naším orchestrem se osobně velmi těším, každý takový debut ve mně budí velkou zvědavost,“ uzavírá Jan Žemla.

Lucie Leguay získala v oboru orchestrální dirigování z Haute École de Musique de Lausanne magisterský titul a v loňském roce také vyhrála cenu Victoires de la Musique Classique „Révélation, Conductor“. Slovenský houslista Dalibor Karvay je v současné době koncertním mistrem Vídeňských symfoniků. Za svou kariéru spolupracoval s mnoha uznávanými dirigenty či světovými orchestry. Absolvoval Žilinskou konzervatoř, poté studoval na konzervatoři ve Vídni ve třídě renomovaného Borise Kuschnira. Zúčastnil se také řady mistrovských kurzů pod vedením slavných pedagogů – Eduarda Gracha, Mintscho Mintscheva či Hermana Krebberse. Během své kariéry posbíral celou řadu ocenění. Vystoupil například na koncertu pro prince Charlese z Walesu na zámku Windsor v roce 2003.

Foto: Michal Hančovský