Novinky i známí hosté. Knižní festival v Ostravě láká na bohatý program

Prodej knih, besedy, autogramiády, top autoři z ČR. Knižní festival Ostrava 2024 zve na bohatý program na třech scénách a nejzajímavější novinky autorů a nakladatelů z celé České republiky.

Akce proběhne v pátek 1. a sobotu 2. března od 10 do 18 hodin na Černé louce v Ostravě.

Tváří letošního pátého ročníku je koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková. Společně s Terezou Kostkovou odstartují program slavnostním zahájením v živém vysílání pořadu Blízká setkání. Na stagi ČRo Dvojka & Nakladatelská scéna se během besedy s Janou Poncarovou, Barborou Šťastnou, Scarlett Wilkovou a Miriam Blahovou mimo jiné návštěvníci dozvá, jak ve vyprávění věrohodně zachytit složité rodinné vztahy a zda lze v příbězích najít i odpovědi na otázky, které lidi osobně v životě trápí.

„Seznámíte se s neokoukanými tvářemi české young adult scény, s Tomášem Kvapilíkem a Ivanem Hamšíkem probereme duševní zdraví a trendy v současné psychologii. Jan Bendig a Jitka Štichauerová prozradí, jak vznikala publikace plná fotografií a zajímavostí z jeho osobního života. Úspěšná autorka Alena Mornštajnová bude hovořit o svém románu Les v domě, Petra Dvořáková představí svůj nejnovější román Pláňata, Josefa Maršálka se zeptáme, podle čeho vybírá ty nejlepší recepty do svých knih a zjistíme také, jak probíhala spolupráce Antonína Panenky s autory publikace Panenka, Legenda z Ďolíčku," zvou pořadatelé.

Připraven bude také program na debatní scéně Voices of Freedom & Deník N. Pátek zahájí beseda pro školy s názvem Kapesní průvodce digitálním světem aneb Práce novináře, dezinformace a umělá inteligence. David Girten přiblíží svět komiksového hrdiny Tintina, s tvůrci z Národního divadla moravskoslezského bude možné nahlédnout na (ne)všední osud hornických vdov a talentOVA neopomene téma čtenářské gramotnosti. Sobotní program bude patřit debatám Deníku N, ve kterých se zaměří na svobodu ve sportovním prostředí, svobodu v Rusku a během veřejného natáčení podcastu Studio N odpoví na otázky spravedlnosti a projevu tzv. „mužského práva“ v České republice.

Novinkou letošního ročníku bude doprovodný program v Komorním sále, ve kterém se návštěvníci mohou těšit na besedu nakladatelství Golden Dog (Hororové časopisy, Honza Vojtíšek), Markéty Hejkalové a Miroslava Karase (O Finsku, Rusku a včerejších kořenech dnešních událostí), Knihovny města Ostravy (Poezie není sprosté slovo) a další. „Máme radost, že se festival každým rokem rozrůstá a můžeme návštěvníkům během dvou dnů nabídnout témata a knihy nejrůznějších žánrů. Letos jsme s partnery připravili také několik bonusů v podobě akcí konaných mimo areál Černé louky. Zájemci se tak před a po oficiální otevírací době festivalu mohou zúčastnit například snídaně s Ninou Špitálníkovou a Jiřím Padevětem v Centru PANT či veřejného natáčení podcastu Přepište dějiny v Divadle Antonína Dvořáka,“ sdělila manažerka festivalu Jana Cyrusová.

Samozřejmostí bude pestrá nabídka knižních titulů. Své knihy přijedou představit nakladatelské domy, vydavatelé a distributoři jako PEMIC BOOKS, HOST, Deník N, Albatros Media, JOTA, Portál či Paseka. Součástí zóny malých nakladatelů bude například nakladatelství Medusa, Carcosa, Canc, Baobab, Knihy Veles a Muzeum Těšínska.

Současně s Knižním festivalem proběhne v druhém patře pavilonu A také veletrh cestovního ruchu Dovolená. Na obě akce platí jedno vstupné.

Foto: Jan Král