Hokejové Vítkovice zřejmě čeká stěhování, Ostravar Arénu rekonstrukce

​Vítkovičtí hokejisté by se v budoucnu měli stěhovat do nové arény, která by v Ostravě měla vyrůst. Jejich současný domov, Ostravar Arénu, čeká rekonstrukce.

Bývalý Palác kultury a sportu, současná Ostravar Aréna, bude mít za dva roky už 40 let. A zub času se začíná projevovat. „Byli jsme postaveni před otázku, jak s halou dále naložíme,“ řekl během středeční tiskové konference primátor Ostravy Jan Dohnal.

Řešily se tři varianty. Jednou z nich bylo, že se současná aréna zbourá a na jejím místě se postaví nový stánek pro 10 až 12 tisíc diváků. Náklady by se v tomto případě mohly dostat i na deset miliard korun, hokejisté Vítkovic by navíc neměli několik let kde hrát.

Druhá varianta řešila velkou rekonstrukci stávajícího objektu. „Tato varianta by možná stála i více než tři miliardy, objekt by však stále nesplňoval vše, co může nabídnout nová stavba. Došlo by i k výraznému potlačení vzhledu budovy, která patří k ikonám města,“ uvedl Dohnal.

Ostrava tak nakonec půjde třetí cestou. Ostravar Aréna projde rekonstrukcí, přijde však o stálou ledovou plochu. A hokejisté Vítkovic najdou nový domov, který bude sloužit taky krasobruslařům, univerzitním hokejistům a parahokejistům.

„Získáme tím velkou konkurenční výhodu. Velká multifunkční hala už nebude vázána na extraligový led a bude k dispozici na všechny akce. Taky dojde k obrovské finanční úspoře. Největší položku totiž v současné době tvoří energie, a právě z toho náklady na ledovou plochu. Z bývalého paláce kultury a sportu se tak znovu stane multifunkční hala,“ řekl primátor Dohnal s tím, že v případě potřeby bude možné na akce do Ostravar Arény „vrátit“ i ledovou plochu.

Jak připomněl předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE ARÉNA Petr Handl, v dobách, kdy se současná Ostravar Aréna stavěla, byla nejmodernější halou svého druhu ve střední Evropě. „Dnes už je ale za zenitem, co se týká doplňkových služeb, toalet, obchodů, nízké kapacity VIP prostor i možnosti vyšších příjmů ze skyboxů či klubových sedadel,“ doplnil. Ostrava však zároveň nemá jiný prostor bez ledové plochy, který má kapacitu alespoň pro 2000 návštěvníků. „V současné době nám nezbývá moc prostoru na další akce. Když už něco chceme, tak zase zasáhneme do hokeje. Tím, že zachováme Ostravar Arénu a postaví se nový stadion, tady bude prostor pro další kulturní, kongresové i společenské akce s vyšší kapacitou. A my víme, že nouze o takové akce nebude,“ vysvětlil.

Zprávu o výstavbě nové hokejové arény vítá taky viceprezident Českého svazu ledního hokeje a majitel hokejových Vítkovic Aleš Pavlík. „Věřím, že nastal zlomový moment, kdy se začne pracovat a v co nejkratší době stavět. V základní části hrajeme 26 zápasů doma, z toho jich musíme i 13 přehazovat,“ povzdechl si.

Nová hokejová aréna by měla mít kapacitu pro 7 000 fanoušků. „Pro Ostravu je to dostačující. Chceme, aby hala odpovídala standardům zejména z USA, tedy maximálně příkré tribuny, v první řadě by lidé seděli přímo u plexiskla, aby si na hráče mohli skoro sáhnout. Máme úžasné fanoušky, ale v nové hale to bude rozdíl. Chceme, aby chodili na kvalitní hokej a skvělou atmosféru,“ dodal Pavlík, který věří, že diváci v nové aréně budou hokejistům šestým hráčem v poli.

Nyní se řeší místo, kde by hokejová aréna mohla vyrůst. Podle primátora Dohnala se v současné době nabízejí dvě lokality. Jedna z nich je na pozemcích mezi Ostarvar Arénou a hotelem Clarion, ta preferovanější pak na druhé straně v místech, kde stával stadion Ledňáček. „Dochází tady k demolici, v těchto místech má vzniknout nová čtvrť. Bavíme se, jestli by nás tady pustili,“ prozradil Dohnal. Pokud vše půjde, jak si vedení magistrátu přeje, tak by se mohlo začít stavět zhruba za pět nebo šest let. Počítá se i s novými tréninkovými plochami.

Přestavba Ostravar Arény by měla stát od 600 milionů do 1,1 miliardy, nová aréna vyjde na 1,2 miliardy. Celková částka by se v současné době měla pohybovat od 1,8 miliardy do 2,3 miliard, k tomu možná bude třeba připočítat cenu za pozemek.

Letos v květnu bude Ostravar Aréna hostit mistrovství světa v hokeji, které se v hale hrálo i v letech 2015 a 2004. Zřejmě to ale pro Ostravu bude taky šampionát poslední. Tím spíš, když mají moderní hokejové stánky vyrůst taky v Brně a Pardubicích. „Z těchto měst tam bude velký tlak. Navíc je nesmysl dělat kvůli jednomu mistrovství světa halu pro deset tisíc lidí,“ řekl Pavlík. „Máme obrovskou radost, že tady letos mistrovství opět budeme mít. Ale nebylo by správné dávat šest miliard jen na to, že tady jednou taková akce možná bude,“ vyjádřil se podobně Dohnal.

Foto: Petr Sobol