Lidí nakažených černým kašlem rychle přibývá

Síť diagnostických laboratoří SPADIA v posledních týdnech eviduje velký nárůst vyšetření na černý kašel. Požadavky přicházejí nejen od lékařů, stále více lidí přichází na odběrová místa po celé republice také z řad samoplátců.

Zatímco v lednu laboratoře zaregistrovaly k diagnostice 31 požadavků na vyšetření černého kašle, v únoru jich bylo o 200 více a za březen se počet žádanek přehoupl již přes 650. „Narůstá to rapidně každý den a zájem v současné době stoupá i u lidí, kteří přijdou na odběrové místo sami od sebe bez lékařského doporučení,“ potvrzuje Zuzana Dindová, vedoucí oddělení molekulárně - biologických metod v Ostravě, které je společně s pražskou laboratoří jedním ze dvou specializovaných pracovišť SPADIA, kde se diagnostika černého kašle provádí.

Z celkového počtu 919 letošních vzorků laboratorní diagnostika potvrdila černý kašel u 96 osob, kdy 76 případů je z aktuálního měsíce. V lednu měly pozitivní test na černý kašel pouze dvě osoby, v únoru pak dalších osmnáct. „Nejčastější je výskyt černého kašle v naší laboratoři potvrzen u dětí ve věku 15 až 17 let, ale registrujeme ho i u dalších věkových skupin, zejména pak u dětí do 6 let, čtyřicátníků a osob starších 65 let,“ doplňuje Zuzana Dindová.

Černý kašel (pertuse) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Je známé také jako dávivý kašel. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Nejzávažnější formy černého kašle postihují malé děti. Rychlá a přesná diagnostika onemocnění pertusí je důležitá pro včasné zahájení správné antibiotické léčby, a tím i pro výrazné ovlivnění průběhu celého onemocnění a cirkulaci agens v populaci.

Foto: Se souhlasem SPADIA