Zájem o Smetanovy opery je veliký, diváky doveze do Ostravy speciální vlak z Prahy

Národní divadlo moravskoslezské zve na druhý, květnový blok Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 speciálně také pražské (olomoucké) diváky! Stihnou to pohodlně na otočku speciálním operním vlakem.

Ve spolupráci s Českými drahami zajistilo divadlo vlakové spojení mezi Prahou a Ostravou na čtyři představení z osmi: v sobotu 4. května vypravuje vlak na operu Braniboři v Čechách, v úterý 7. května na Dvě vdovy, ve čtvrtek 9. května je na programu Hubička a v sobotu 11. května bude možné vlakem dojet z Prahy přes Olomouc až k Čertově stěně.

Vlaky budou vyjíždět z Prahy vždy po 13. hodině, do Ostravy dorazí v 17:30 a z Ostravy pak zpět vyjedou po každém představení s dostatečnou rezervou ve 23:00. Jízdenky bude možné koupit od čtvrtka 4. dubna od 10:00 pouze prostřednictvím webu NDM nebo osobně v centrální pokladně ostravského divadla spolu se vstupenkou.

V Ostravě tak v květnu ještě jednou zazní osm Smetanových oper v uceleném bloku, v pořadí, v jakém je skladatel napsal a ve vlastním nastudování souboru opery NDM. Výjimkou je slavnostní Libuše – ta blok v koncertním provedení s orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava uzavře, stejně tomu bylo v březnu.

„Přijet z Prahy do Ostravy za operou a dostat se téhož večera zpět je dnes prakticky nemožné – neexistuje žádné spolehlivé a pohodlné spojení z Ostravy do Prahy po skončení představení, což je vždy zhruba po 22. hodině. V květnu se v Ostravě hrají některé zápasy Mistrovství světa v hokeji a hotelové kapacity ve městě jsou naplněny už teď, což odrazuje i ty zájemce, kteří by chtěli v Ostravě po operním představení přespat. S Českými drahami jsme proto exkluzivně dohodli mimořádné spojení na čtyři představení květnového bloku Smetanovského operního cyklu. Dva pojedou v sobotu, jeden ve středu před státním svátkem a jeden den po svátku,“ shrnul Jiří Nekvasil, ředitel NDM a iniciátor projektu Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024.

Cena zpáteční jízdenky z Prahy, Kolína, Pardubic a České Třebové bude 500 korun, z Olomouce 250 korun. Ostravskou cílovou a nástupní stanicí je zastávka Stodolní (nejbližší divadlu).

Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 připravovalo Národní divadlo moravskoslezské 10 let. Vloni na podzim a letos měly obnovenou premiéru starší inscenace tak, aby všechny dokončené opery divadlo mohlo nabídnout divákům právě v březnovém a květnovém termínu k oběma kulatým Smetanovým výročím a k Roku české hudby 2024.

Zájem diváků o březnový – první blok cyklu – byl velký. Hlediště obou divadelních budov byla zaplněna z 94 % a Smetanovy opery viděly v Ostravě na čtyři tisíce diváků. Některá představení byla vyprodána dlouho dopředu a rychle už se plní i květnový blok. Pochvalné recenze na jednotlivá březnová představení i celý cyklus stále přicházejí z Česka i ze světa. Hostili jsme také zhruba dvě desítky zahraničních recenzentů.

„Diváci mají v květnu poslední možnost vidět Smetanovy opery u nás v Ostravě takto v kompletu, některé už v derniéře a u některých plánujeme ještě reprízy. Na repertoáru opery NDM ale zůstane pro příští sezony jen Prodaná nevěsta, v roce 2025 se vrátí také Hubička. Tři naše operní inscenace vezeme na festival Smetanova Litomyšl, tři Smetanovy opery v našem nastudování odehrajeme v lednu 2025 v Plzni,“ připomněl ještě Jiří Nekvasil.

Foto: Adam Živnůstka

Příbuzné články