Legendární ostravský hostinec po 60 letech znovu ožije. V Laubech otevře nová Plzeňka

Nové ostravské Lauby budou už brzy hotové. Ozdobí je i Plzeňka u Staré radnice.

Lauby už se v minulosti v centru Ostravy nacházely, tehdy byl jejich součástí i Hostinec u Staré radnice. Jenže staré Lauby šly v roce 1964 k zemi a oblíbený podnik uzavřel svou kapitolu. Teď se, po šedesáti letech, začíná psát pokračování.

Majitelem nové Plzeňky u Staré radnice je Jiří Zajíček, jenž na ostravském Masarykově náměstí provozuje taky Radegastovnu. Před dvěma lety vydražil prostor v Laubech, kam chtěl původně „umístit“ kavárnu. Plzeňku měl v plánu otevřít vedle Docku, své plány ale nakonec změnil. „Plzeňský Prazdroj hodně stál o to, aby měl restauraci v centru města. Jsem rád, že se to povedlo,“ řekl Zajíček.

Majitel nové Plzeňky si, stejně jako vedení Plzeňského Prazdroje, dává záležet na tom, aby byla restaurace vyladěna do posledního detailu. Její dominantou se stane výčep z foukaného skla, který je obložen skleněnými kachlemi. Jednotlivé prvky se vyrábějí samostatně a následně se sesazují do kompaktního obalu, který je prosvětlen. „Základem je křišťálové sklo evokující klasický pivní půllitr s vertikálními žlábkovými prolisy. Skleněné kachle jsou z dílny českých sklářů ze Světlé nad Sázavou, jedná se o ryze ruční výrobu. Každá kachle je unikátním výrobkem,“ prozradil Zajíček.

Interiér restaurace budou zdobit hliněné omítky i čtyři hliněné grafiky – ty vytvoří stejný člověk, který dělal sochu Radegasta v Radegastovně. „Jedna bude znázorňovat vstupní bránu do Plzeňského Prazdroje, další podzemí,“ odhalil Zajíček. A chybět nebudou ani dobové fotografie. Respektive, sedm historických snímků bude přemalováno do formy obrazů. „Budou umístěny v chodbě ze sálu ke kuchyni, která bude v obloukovém stylu. Chceme, aby restaurace co nejvíc připomínala staré Lauby,“ dodal majitel restaurace.

Plzeňka u Staré radnice vsadí na tradiční českou kuchyni. Šéfkuchařem bude Lukáš Holý, jenž otvíral i Hospodu na Spilce přímo v Plzeňském Prazdroji. „Má spoustu zkušeností, bude naším patronem a garantem. Už nám pomáhá i v Radegastovně,“ uvedl Jiří Zajíček.

Nová restaurace bude mít vnitřní kapacitu pro 90 až 120 lidí, dalších zhruba 80 hostů se vejde na předzahrádku. „Obě naše restaurace budou spolupracovat. Pokud bude v jedné plno, můžeme je poslat do druhé, točit se budou také kuchaři, které povede Lukáš Holý. Radegastovna navíc nemá salonek, který Plzeňka mít bude,“ sdělil Jiří Zajíček.

Pokud vše půjde dobře, Plzeňka u Staré radnice se otevře během června. A v případě, že se práce protáhnou, bude v provozu nejpozději během prázdnin.

Vizualizace: Se souhlasem Jiřího Zajíčka

Příbuzné články