Mlýn vodníka Slámy

Mlýnská 1, 747 92 Háj ve Slezsku

Nejstarší písemné zmínky o existenci lhoteckého mlýna ve štítinském urbáři se dochovaly v souvislosti s povinností čistit lhotskou strouhu.

Občanské sdružení „Slámovo muzeum" zpřístupnilo v roce 2011 návštěvníkům 2. a 3. podlaží bývalé čistírny válcového mlýna. K drcení obilí se zde místo mlecích kamenů používaly moderní válcové stolice, obilí bylo do vrchních pater dopravováno korečkovými elevátory a pohon strojů byl zajištěn od hlavního hřídele pomocí transmisí, řemenic a plochých řemenů.

Expozice je doplněna ukázkami předmětů všedního dne mlynáře a jeho pomocníků, uvidíte původní plány, fotografie, mapy a písemnosti. Nástěnné tabule a instalované předměty a modely ilustrují vývoj mlýnů v minulosti, se zaměřením na Opavsko, kde v minulosti pracovaly desítky vodních kol a později turbín, které vyráběly elektrickou energii. V naší mapě je jich vyznačeno více než sto. Návštěvníci se dozvědí o tom, jak mlynáři v minulosti žili, jaké měli povinnosti a výsady.

Kromě Muzea mlynářství můžete navštívit bylinkovou zahradu, minizoo, naučnou stezku, dětské hřiště, restauraci s ubytováním, k zapůjčení lodičky.