Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Svět Techniky v Dolních Vítkovicích oslaví sedmé narozeniny

30. září 2021

Svět Techniky v ostravských Dolních Vítkovicích tuto sobotu slaví už sedmé narozeniny. Přivítá proto děti i dospělé pestrým programem – od pohádkové kreativní dílny přes nabídku Krtkovy zmrzliny až po předpremiéru nového 3D filmu Tajemný Pacifik. „Máte doma pohádkový kostým? Budeme rádi, když se nám v něm v sobotu 2. října ukážete. Odměníme vás 20procentní slevou při vstupu do Velkého Světa Techniky,“ zve ředitel Světa Techniky Jakub Švrček.

Popularizace vědy a neformální vzdělávání hravou formou. Tato hlavní úloha Světa Techniky, který byl poprvé veřejnosti otevřen 25. září 2014, se promítne i do oslavy sedmých narozenin. Připravena je tu celá řada atraktivních exponátů, které letos prošly proměnou. Například superpočítač Anselm, který donedávna sloužil k superrychlým a velmi složitým výpočtům vědcům z celého světa v národním superpočítačovém centru IT4Innovations.

Milovníci vesmíru ocení zcela přesnou repliku skafandru Neila Armstronga, prvního člověka na Měsíci. „Repliku máme díky podpoře americké ambasády v Praze a města Ostravy. V České republice je vůbec poprvé a zůstane u nás do poloviny října. Kosmonautice se budeme více věnovat ještě 9. října. Odbornými konzultanty naší hravé speciální mise Ze Země na Měsíc budou v ten den přední čeští odborníci na kosmonautiku – Dušan Majer, Tomáš Přibyl a Ondřej Šamárek. Připraven bude také astronautský výcvik, který prověří zručnost, odvahu a vědomosti, “ popisuje Švrček.

Na návštěvníky ovšem od soboty čekají nejen divy světa vědy, ale nově také pohádková kouzla, čáry a filmové triky. Ve spolupráci s Českou televizí bude otevřena interaktivní výstava „Večerníček a království pohádek“. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na Krtkovo autíčko, Žížaláky, kulisy Krkonošských pohádek, hrad Kulíkov z pásma pohádek O zvířátkách pana Krbce či si vyzkoušet práci v dabingovém studiu. Součástí výstavy jsou také originální postavičky z Broučků nebo první návrh Večerníčka od výtvarníka Radka Pilaře. Chybět nebudou ani originální pohádkové kostýmy a rekvizity. Výstava „Večerníček a království pohádek“, jejíž autorkou je Jana Sommerová, bude slavnostně otevřena v sobotu v 10:00.

Budova Světa Techniky byla postavena na původně industriálním území a je v podstatě jedinou novostavbou v areálu Dolních Vítkovic. Autorem je architekt Josef Pleskot. Návštěvníkům nabízí několik tematických expozic i dočasné výstavy, nachází se zde také Divadlo vědy, 3D kino, učebny a další sály. „Pro nejmenší v přízemí funguje Dětský svět, který ke konci roku 2021 projde významnější obměnou. Obecně je ale celý Svět Techniky svým konceptem, rozsahem a významem plně srovnatelný s tzv. science learningovými centry v Evropě. Spolu s centry v Brně, Olomouci, Liberci a Plzni tvoří klíčovou infrastrukturu neformálního vzdělávání v rámci České republiky. Ceníme si spolupráce se subjekty veřejné i komerční sféry. Za sedm let se v Ostravě jedná o necelou stovku nejrůznějších organizací, mezi největší patří například Moravskoslezský kraj a město Ostrava,“ doplnil ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.(mabys, tisková zpráva DOV)