Divadelník bude mít premiéru v Aréně

6. leden 2019

Ostravská Komorní scéna aréna připravila na sobotu 12. ledna od 18.30 hodin premiéru známé divadelní hry Divadelník, kterou napsal spisovatel a dramatik Thomas Bernhard. S herci je v Ostravě připravil polský režisér André Hübner – Ochodlo, v hlavní roli se představí Marek Cisovský.  

Thomas Bernhard je považován za významného a také do jisté míry kontroverzním spisovatelem, jehož kariéra začíná na konci padesátých let minulého století. Divadelníci na stránkách divadla k němu také uvádí: „Rakouskou veřejnost Bernhard pobuřoval a byl často označován jako „káleč do vlastního hnízda“ (Nestbeschmutzer). Zejména kritizoval, že se Rakušané nevyrovnali se svou nacistickou minulostí (od konce války se totiž rádi stylizovali do role obětí a až teprve kauza prezidenta Waldheima, o kterém v 80. letech vyšlo najevo, že sloužil jako zpravodajec v německých ozbrojených silách, jejich sebereflexi trochu popohnala). Vysmíval se však i sociálně demokratickým vládám, sociálnímu státu a žádný soucit neměl ani s katolickou církví.

Nejradikálněji si ovšem počínal právě v připomínání nacistické minulosti. V roce 1979 způsobila skandál jeho hra Před penzí o váženém soudci, který v soukromí se sestrami, s nimiž ho pojí incestní vztah, každoročně slaví Himmlerovy narozeniny. Vycházel přitom z kauzy bádensko-württemberského premiéra Hanse Filbingera, který na konci války jako vojenský soudce vynesl několik rozsudků smrti.

Jeden z nejslavnějších Bernhardových skandálů se odehrál v roce 1972 na Salcburském festivalu, kde měla premiéru jeho hra Ignorant a šílenec. Kvůli sporu o vypnutí nouzového osvětlení (požárních světel) byla hra vyřazena z repertoáru festivalu. O třináct let později se k tomuto incidentu již s humorným nadhledem vrátí ve svém Divadelníkovi (Der Theatermacher), který měl v roce 1985 premiéru na tomtéž festivalu. Ostatně aluzí na Salcburský festival je v Divadelníkovi víc. Hospoda v Utzbachu, ve které chce Bruscon sehrát své Kolo dějin má název U černého jelena (Schwarzer Hirsch), což je lehce čitelná narážka na Hotel Goldener Hirsch, který se nachází v bezprostřední blízkosti festivalového areálu.“ Více na http://www.divadloarena.cz/subdom/arena2/repertoar/inscenace?search=jedna_inscenace&task=search&id_inscenace=184. (hav)