V divadle bude umírat král

11. leden 2019

První premiérou roku 2019 bude v Divadle „12“, které je součástí Národního divadla moravskoslezského a najdete ho poblíž Divadla Jiřího Myrona, inscenace Eugena Ionesca Král umírá s podtitulem Groteska o rozpadu jednoho světa. Premiéra inscenace, kterou připravuje Vojtěch Štěpánek, je naplánovaná na čtvrtek 24. ledna od 19 hodin.

Divadelníci na svých stránkách https://www.ndm.cz uvádí: „Základním východiskem hry je autorova práce s časem – král Bérénger I. se na samotném začátku představení dozvídá, že jeho čas je již sečten a do konce představení (tzn. do půldruhé hodiny) zemře. Během oné půldruhé hodiny si tak titulní postava prochází nezbytnými fázemi na své cestě ke smrti – popíráním, vzdorem, sebelítostí, posledním vzedmutím k boji až po samotné smíření. A tak i král ve vší své velikosti umírá úplně stejně jako ten nejposlednější chudák – ostatně „každý umírající umírá poprvé“.

Ionescova dramatická báseň o tom, že „není velkých konců“, zobrazuje konec životní cesty každého člověka prostřednictvím metaforického obrazu krále, s nímž umírá i celé jeho království.“ Více na https://www.ndm.cz/cz/cinohra/inscenace/4736-kral-umira/. (hav)