Do PLATO na páteční projekce

13. březen 2019

Kulturní infrastruktura Ostravy se rozrostla o nové kino. Projekt originálního promítacího sálu bez sedaček s kapacitou čtyřiceti diváků navrhla pro galerii PLATO polská umělkyně Zuza Golińska. Během dne kino může fungovat i jako relaxační zóna. Program, na němž se podílí mimo jiné i kino Ponrepo a Národní filmový archiv, nabízí vedle české a zahraniční klubové produkce také filmy a videa současných vizuálních umělců. Pravidelné páteční projekce byly již zahájeny a projekce budou následovat každý pátek vždy od 19 hodin, kromě dvou prázdninových měsíců.

Doposud nejrozsáhlejší adaptací architektury bývalého hobbymarketu, kde sídlí ostravská galerie PLATO, je úprava jediného uzavřeného prostoru budovy, který polská umělkyně Zuza Golińska přetvořila v galerijní kino. Autorka jej pojmenovala Eye Drop. Promítací sál se obejde bez typických sklápěcích sedaček, které Golińska nahradila pohodlnými lehátky a kobercem určeným k sezení či zaujetí pohodlné polohy pro sledování filmu.

„Vedle videí a filmů současných umělců budeme promítat i klasické filmy, které nějak souvisejí se světem výtvarného umění. Jednou za čas pak uspořádáme filmovou událost, na níž si v Ostravě zatím nikdo netroufnul. Jako rádce a partnery jsme si proto vybrali inspirativní tým z pražského kina Ponrepo, které je součástí Národního filmového archivu,“ osvětluje dramaturgii kina ředitel PLATO Marek Pokorný. Projekce zpravidla doprovodí i autorský nebo odborný komentář. PLATO promítne třeba snímek americké umělkyně, univerzitní profesorky, aktivistky a bývalé prostitutky Annie Sprinkle ale také československou sci-fi klasiku Ikarie XB1 z roku 1963, jejíž vizuální složka patří k nejvýraznějším počinům v oblasti filmové architektury a kostýmní tvorby. V dubnu bude kino hostit i dva filmové festivaly.

Kino-pátky v 19 h:

15. 3. Vienna Calling (ČR, 2018 – s anglickými titulky)
22. 3. Heidegger in Auschwitz (ČR, 2016) a Mokrá svatba (ČR, 2016)
29. 3. Annie Sprinkle: Herstory of Porn (USA, 1999 – v původním znění s transkripcí v českém jazyce)
5. 4. Roman Štětina: Ztracený případ (ČR, 2014) a Vrah skrývá tvar (ČR, 2010)
12. 4. Martin Blažíček: Český filmový underground 80. let
26. 4. Ikarie XB1 (ČSSR, 1963)

Více na https://plato-ostrava.cz.

(hav, tisková zpráva)