Jak prožít krásné svátky a klidný konec roku s mazlíčkem

Vánoční svátky spolu s koncem roku bývají pro lidi nejoblíbenějším obdobím v roce. Majitelům psů a koček ale nastává období obav, aby vše se svými mazlíčky zvládli v klidu a pohodě. Jak se připravit na vánoční pokušení a jak čelit silvestrovskému hluku?

Pozor na cukroví 

Každý ví, že sladké cukroví nepečete pro mazlíčky. Jeden kousek nepozorovaně snězeného, zdánlivě neškodného lineckého, až tak neuškodí. Hrozí ale, že si zvíře navykne a bude ho po vás vyžadovat častěji. Konzumace většího množství cukru pak může vést k dalším obtížím, jako je obezita a s tím spojená větší zátěž kloubů. Navíc, jak všichni víme, cukr opravdu není to, co by pes ve svém jídelníčku potřeboval (i přes to, že by mu určitě chutnal). Volte raději přípravu domácího „cukroví“ pro zvířata nebo jim kupte kvalitní přírodní pamlsky.

Čokoládu rozhodně ne!

Kakao je pro psy i kočky nebezpečné, protože obsahuje alkaloid theobromin. Čím tmavší čokoláda, tím vyšší množství theobrominu. Psi tento alkaloid nedokáží metabolizovat tak snadno jako lidé, a proto je pro ně čokoláda riziková. Malé množství mléčné čokolády u velkého plemene psa pravděpodobně nic závažného nezpůsobí, maximálně se objeví příznaky nevolnosti (zvracení či průjem). Ve větším množství (zejména nějaké vysoce kvalitní hořké čokolády) už ale hrozí závažnější obtíže, jako je svalový třes, nepravidelný tlukot srdce, záchvaty a v těch nejzávažnějších případech by čokoláda mohla způsobit fatální následky. Proto je opět lepší sáhnout po něčem osvědčeném, jako jsou například přírodní pochoutky.

Buďte mu oporou, když mu není do skoku

Konec roku je spojen s bujarými oslavami a ohňostroji. Většina našich mazlíčků však tento hluk nezvládá a popadá je oprávněný strach. Zvířata mají totiž mnohem citlivější sluch než lidé a neví, odkud se hluk bere. Když se k němu přidají i světelné efekty, není divu, že jsou psi nervózní. 

Obvykle  se stává, že zvíře kňučí/mňouká, třese se a často si zaleze na bezpečné místo. Citlivější jedinci pak zpanikaří a jsou schopni například proskočit sklem, aby si zachránili kožich. Buďte tedy připravení, nenechávejte psa běhat na volno (ani po zahradě). Když jdete ven, upevněte mu obojek tak, aby se z něj nemohl vyvléknout a schovejte předměty, o které by se mohlo zranit. Zvíře ukáže strach i tím, že se pomočí, je agresivní a dýchá nepravidelně.

Těmto stavům se ne vždy dá předejít, ale můžete je zmírnit. Stačí, když mu budete oporou, kterou potřebuje. Doporučuje se zavřít všechna okna a zatáhnout závěsy, čímž omezíte hluk a světelné záblesky, pusťte rádio nebo televizi, ať mu navodíte příjemnější atmosféru, odveďte zvíře na místo, kde je nejméně hluku a zabavte ho hračkou nebo aktivitou, kterou běžně provádíte. Dělejte, jako by byl běžný den a nic se nedělo. Váš pes se pak bude soustředit na vás a ne na hluk kolem něj. 

(sd, Foto: Pexels.com )

Příbuzné články