Noc divadel bude v Ostravě pestrá

Také v Národním divadle moravskoslezském, Komorní scéně Aréna nebo třeba v Divadle Petra Bezruče se bude konat v sobotu 18. listopadu 2023 další ročník oblíbené Noci divadel. Téma se letos točí kolem slova HOŘÍ! Vstupné bude pro veřejnost zdarma, někde je ale potřeba udělat si včas rezervaci.

Program letošního evropského divadelního svátku se v Národním divadle moravskoslezském odehraje se v části budovy scénografických dílen v bočním traktu provozně - správní budovy za Divadlem Antonína Dvořáka; tam, kde „odpočívají“ scénické dekorace k našim inscenacím a kde veřejnost normálně nesmí. Návštěvníkům divadelníci nabídnou performanci na známé téma našich novodobých dějin a pozvou je na hasičskou zábavu.

„Návštěvníky naší Noci divadel čekají divadelní premiéry tří obsazení unikátní performance věnované tématu upálení Jana Palacha – vždy od 18, 19 a 20 hodin. Součástí každé premiéry bude krátký aktivizační úvod a diskuse po představení,“ přibližuje lektorka Tereza Strmisková. „Později účastníky Noci divadel přeneseme do poetické i legrační atmosféry hasičské zábavy: kromě originální hudby z inscenace Hoří, má panenko připraví členové činohry NDM úryvky z jarní hasičské Poetické kavárny a samozřejmě taky tombolu. Ta chybět nesmí! Co v ní bude, zatím nevíme, je to zcela na činohře,“ láká dále Tereza Strmisková. Bude připraven také off program před dílnami: oheň a opékání buřtů, speciální „zeď nářků“, občerstvení a společná akce hledající odpověď na otázku Co vlastně hoří???

Ostravská Komorní scéna aréna zve na svůj program těmito slovy: „Podtitul letošní Noci divadel zní HOŘÍ a my se rozhodli vypálit červy undergroundovým kabaretem Cholinova chovna. Prostřednictvím veršů ruského básníka, disidenta a legendy moskevského undergroudu Igora Sergejeviče Cholina vás vezmeme na mrazivý výlet do šedi baráků moskevského předměstí a bezútěšné sovětské reality padesátých let. Charakteristickými básněmi plnými sebeironie se Cholin snaží vypořádat s totalitou a životní vyhlídkou bez pointy. Představení živě doprovodí kapela Lefineser, nejlepší předkapela špatných kapel vůbec. Hudební těleso kolísavé kvality s překvapivým žánrovým rozptylem prorůstá uměleckým souborem Komorní scény a nejednoho muzikanta již budete znát z našich inscenací. “

A živo bude i u Bezručů, jak jsme vás již před časem informovali.

Všechny další informace najdete buď na www.nocdivadel.cz nebo na stránkách ostravských divadel: www.ndm.cz, divadloarena.cz či www.bezruci.cz.

(hav)