Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Den pro slony v Zoo Ostrava: přineste s sebou vysloužilý elektrospotřebič, pomůžete chránit slony

4. srpen 2021

Sobota 7. srpna bude v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava patřit slonům. Pokud s sebou tento den vezmete nějaký vysloužilý elektrospotřebič, pomůžete chránit slony ve volné přírodě a zároveň získáte vstupenku do zoo pro děti zdarma.

Akci u příležitosti Mezinárodního dne slonů připravila Zoo Ostrava společně s kolektivním systémem ELEKTROWIN a Moravskoslezským krajem. Jejím cílem je upozornit návštěvníky na situaci těchto největších suchozemských savců ve volné přírodě, která není nijak příznivá. Vedle pytláctví je to ztráta přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti. „Každý z nás může ke zlepšení této neutěšené situace přispět. Třeba tím, že se naučíme správně zacházet s vysloužilými elektrospotřebiči. Staré mobily, fény, varné konvice nebo například mikrovlnky rozhodně nepatří do běžné popelnice. Jejich odevzdání do červených kontejnerů, ve vybraných prodejnách nebo třeba právě tuto sobotu před ostravskou zoo může napomoci záchraně vzácných zvířat,“ řekla krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš. Recyklací těchto výrobků šetříme přirozené prostředí v Africe, kde žijí nejen sloni, ale i gorily a další vzácní živočichové. V těchto oblastech se těží vzácné kovy pro výrobu elektronických zařízení, a tím dochází k devastaci původních biotopů. Odevzdáním vysloužilých elektrospotřebičů na správné místo lze snížit poptávku po další těžbě, jelikož řadu materiálu je možné znovu využít.

A na co se mohou návštěvníci následující sobotu v Zoo Ostrava těšit? Před zoologickou zahradou bude od 9. hodiny probíhat sběr starých a nefunkčních elektrospotřebičů. Za ně získají děti volný vstup do zoo (volná vstupenka bude platná pouze v den akce). Přinést lze vysloužilý fén, holicí strojek, varnou konvici, mobil, tablet, ale třeba také vysavač, mikrovlnnou troubu či žehličku... Po celý den budou v areálu zoo na třech stanovištích probíhat nejen zábavné, ale i poučné aktivity, které se budou týkat  samozřejmě také správného nakládání s odpady, recyklace a dalšího využití odpadu.

(sd, zdroj: ZOO Ostrava)