Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Břidlicový důl bude nově otevřen nedaleko Oder

9. červenec 2020

V Nízkém Jeseníku mohou výletníci navštěvovat od soboty 11. července nově otevřený Flascharův důl, který je součástí tzv. Technotrasy. V dole z přelomu 19. a 20. století se těžila břidlice, jedním z lákadel je možnost na vlastní oči vidět oderskou břidlicovou vrásu. Flascharův důl, který najdete u města Odry, bude přístupný až do 1. listopadu, od kdy bude důl kvůli zimování netopýrů a dalších vzácných živočichů uzavřený. Otevře se pak zase na jaře.

Flascharův důl se nachází na Veselském kopci nedaleko Oder, přístupný je vždy od středy do neděle od 9 do 17 hodin. „Výletníky čeká k samotnému dolu příjemná procházka. Svá auta musí nechat na parkovišti v Odrách, například u návštěvnického centra Katovna. Na takzvané Veselské stezce je čekají krásné výhledy na Oderskou kotlinu, u Jahnovy vyhlídky se pak napojí na značenou naučnou stezku a dojdou až k Flasharově dolu. Celá trasa má necelých dva a půl kilometru, takže ji zvládnou i děti,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že Moravskoslezský kraj podpořil Krajinu břidlice a Flascharův důl celkem 213 tisíci korun.

Návštěvníci Flascharova dolu si prohlédnou dvě horizontální štoly, které jsou vzájemně propojeny 18metrovým větracím komínem. Součástí prohlídkového okruhu je i několik vytěžených komor. Flascharův důl odhaluje vrásnění, které vznikalo zhruba před 350 miliony let. K vidění je čelo břidlicové vrásy, které horotvorné procesy demonstruje. Podrobnosti najdete na www.flascharuvdul.cz. (msk.cz, hav)