Dny řemesel a setkání kovářů v rožnovském skanzenu

16. červenec 2019

V Rožnově pod Radhoštěm se bude v sobotu 20. a v neděli 21. července konat už 29. ročník setkání mistrů starých řemesel, kovářů, kameníků, bednářů, klempířů a dalších řemeslníků. V celém areálu Dřevěného městečka budou moci návštěvníci sledovat ukázky starých řemesel. K vidění v Rožnově pod Radhoštěm budou staré profese při zpracování a opracovávání dřeva, stavebních a výrobních materiálů, výroba štípaných plotů, dřevěných žebříků, loukoťového kola, násad do různého nářadí, dřevěných sudů, oken a dveří či restaurování historického nábytku. Návštěvníci uvidí pokrývání střechy ručně štípaným šindelem a jeho výrobu, ruční výrobu cihel a kachlí, různé opracování kamene zasklívání oken, drátování práce košíkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka, kartáčníka, oplétání demižónů, práce na tkalcovském stavu, pletení slaměných ošatek a mnoho dalších. Předváděná řemesla si mohou návštěvníci také sami vyzkoušet, u kovářů si budou moci sami ukovat hřebík nebo vypálit logo Dne řemesel do dřevěné destičky.

Z muzejních depozitářů budou také vystaveny a uvedeny do chodu benzínové stroje a lokomobila. Ve stáncích bude prezentována výroba drobných předmětů, dřevěná a kovová bižuterie, výrobky z včelího vosku, keramické pečivo, perníčky, štípané holubičky aj. Oživením programu bude podkování koní ve fojtském dvoře a výroba podkov.

Připraveny budou také soutěže pro děti i s rodiči – řezání kulatiny, zatloukání hřebíků, stavění vatry, jízda na koníčcích, malování perníčků. Připraveno bude např. skládání zmenšené dřevěnice nebo puzzle s historickými obrázky starých dřevěnic, v pálenici se zas například budete moci seznámit s tradičním pálením valašské slivovice. Aktuální informace lze sledovat například na https://www.facebook.com/VMPRoznov/ nebo na https://www.nmvp.cz/roznov. (hav, kudyznudy.cz)