Ostravský soud projednává zpronevěru 300 mil. Kč, obžalovaný se přiznal

Případ zpronevěry téměř 300 milionů korun začal dnes projednávat Krajský soud v Ostravě. Peníze během posledních devíti let podle obžaloby odčerpal z účtu fulnecké strojírenské firmy VVM-IPSO její bývalý hlavní ekonom David Sukup.

Obžalovaný se ke všemu přiznal. Se státní zástupkyní chce uzavřít dohodu o vině a trestu. Pokud se dohodnou, ve vězení by měl strávit maximálně osm let. Ve hře je i nařízení psychiatrické léčby. Obžalovaný je totiž patologický hráč a právě na sázení zpronevěřené peníze nejčastěji používal.

Ve strukturách společnosti, která se specializuje na komplexní strojírenskou výrobu určenou hlavně pro export a zaměstnává 240 lidí, fungoval Sukup až do počátku letošního roku jako hlavní ekonom či finanční ředitel. Vše se změnilo v okamžiku, kdy banka vedení firmy upozornila na opakované rizikové transakce. V tom okamžiku se kolegům Sukup přiznal.

Od roku 2012 do počátku letošního roku podle obžaloby manipuloval s účetnictvím firmy a převáděl z ní hlavně na svůj účet milionové částky. Peníze používal na online sázky či na chod fulneckého fotbalového klubu, v jehož vedení působí dodnes. Účetnictví zkresloval tak obratně, že na jeho nezákonné transakce nepřišli ani auditoři. Ke konci účetní uzávěrky vždy nějakou částku vrátil, například, když vyhrál větší obnos.

Během let z účtu převedl bezmála 300 milionů korun. Přibližně třetinu průběžně na účet firmy vrátil. Reálná škoda, která tak společnosti vznikla, dosahuje 197 milionů korun.

A právě náhrada škody je nyní posledním nedořešeným bodem chystané dohody mezi obžalovaným, státní zástupkyní a poškozenou společností. Policie zajistila majetek obžalovaného. Kromě hotovosti to jsou především nemovitosti, například jeho rodinný dům či nemovitosti spojené s fotbalovým klubem ve Fulneku.

Tyto položky by měly být převedeny na poškozenou společnost, čímž by se snížila vzniklá škoda. Navíc se obžalovaný se státní zástupkyní dohodl i na výši trestu. Ten by měl být ve výši osmi let. Připravuje se i trest zákazu činnosti a nařízení ochranné léčby v souvislosti s gamblerstvím obžalovaného. Předseda senátu dnes hlavní líčení odročil. Důvodem bylo vytvoření časového prostoru pro uzavření dohody. Proces bude pokračovat 4. ledna.

(sd, Zdroj: ČTK)

Příbuzné články