Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Aroma Asie

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. 

Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Tento nádherně vonící stálezelený keř či strom je původem z Číny a jeho odborné označení je muraja latnatá (Murraya paniculata) z čeledi rotovitých  Ve své domovině může dorůstat až 10 metrů výšky. Pro svůj původ je často nazývána císařským stromem. Kdysi se muraja pěstovala pouze v palácových zahradách Japonska a Číny. Odtud se rozšířila do dalších částí jižní a východní Asie. Drobné bílé pětičetné květy mají nápadné pylové tyčinky a vydávají příjemnou vůni podobnou jasmínu. Tvarem připomínají květy citrusů, proto je tato rostlina označována jako pomerančový jasmín.

Věří se, že vůně vycházející ze stromu pomáhá vyrovnat se s depresí, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Při dobrých podmínkách může kvést v průběhu celého roku. Je příbuzná citrusů, a proto má i podobné nároky na pěstování. Plody jsou oranžově červené bobule obsahující jedovatá semena. Dužnina je jedlá a má sladkou chuť. Bobule tonizují lidský organismus, snižují krevní tlak a pomáhají v boji proti virům. Listy se přidávají do krémů a tonik, neboť vyhlazují a změkčují pleť. Mladé listy jsou aromatické a spolu se sušenými plody jsou součástí indického koření kari. Také některé druhy čajů jsou parfémovány právě květy muraje. U nás tento druh pěstujeme jako dekorativní pokojovou rostlinu. Oblíbená je také u pěstitelů bonsají.

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem prostřednictvím online rezervačního systému.

(sd, Zdroj: TZ Zoo Ostrava)

Příbuzné články