Obezita a nevhodné potraviny pro psa

Láska k našemu čtyřnohému mazlíčkovi nezná hranic, a proto mu chceme dopřát to nejlepší, aby se měl dobře a nestrádal. Může se ale stát, že mu nevědomky ublížíme nevhodným jídlem. I psi se totiž mohou potýkat s obezitou nebo špatnou reakcí na některé potraviny. 

Správná hmotnost u psů je důležitým ukazatelem, pokud jde o jejich zdraví a celkovou kondici. Ta je ale individuální podle věku, plemene a tělesné stavby. Dobré je se u psa řídit hmatem a vizuálně sledovat proporce jeho těla. Důležitá je viditelnost žeber, obratlů a břicha a samozřejmostí je sledovat i celkovou kondici a energii zvířete. U psa, který je správně živený, nevidíme na první pohled žebra a obratle, protože je pokrývá tenká tuková tkáň, skrze kterou jdou ale lehce nahmatat. Jeho břicho je vtažené a má viditelný pas. Takový pes má i dobře osvalené tělo, pohybuje se čile a energicky,.

Bohužel ale 25 až 40 % psů se potýká s obezitou, a to z důvodu, že většina majitelů své mazlíčky zbytečně rozmazluje velkým množstvím pamlsků nebo lidským jídlem. Takoví psi mají extrémní tukovou vrstvu, visící břicho a při pohledu shora mají sudovitý tvar. Špatná stavba těla není ale jediným důsledkem. Obezita u psů může stejně jako u lidí významně zkrátit délku života a způsobovat i vážnější nemoci jako diabetes, kardiovaskulární onemocnění nebo respirační problémy. Časté jsou také problémy s klouby. Proto byste měli o životosprávu svého mazlíčka dbát.

Čokoládu raději mlsejte sami, pozor na hrozny a avokádo!

Čokoláda je mezi lidmi velmi oblíbenou pochutinou, a i vašim miláčkům nad ní může ukápnout slina. Mnoho lidí ale neví, že pro pejsky je nejnevhodnější potravinou. Čokoláda obsahuje alkaloid theobromin, který psi neumějí metabolizovat. Konzumace většího množství by mohla u psů způsobit otravu, v nejzávažnějších případech dokonce smrt psa. 

Vyhýbat byste se měli i bramborám, nejde sice o smrtelnou potravinu, ale mohou se po ní objevit střevní obtíže. Stejně tak je nevhodné podávat psům solená, kořeněná nebo smažená jídla. Tabu jsou také vařené kosti, především ty kuřecí, které se štěpí a mohou způsobit poranění v tlamě nebo trávicím traktu zvířete. Nebezpečnou potravinou může být i avokádo nebo dokonce hroznové víno, a to jak čerstvé, tak sušené v podobě rozinek. Hrozny, a tudíž i rozinky, obsahují látky, které mají neblahý dopad na ledviny a mohlo by dojít k jejich selhání, pokud jich pes zkonzumuje větší množství. O Vánocích tedy rozhodně vynechte vánočku, která je rozinek plná. Vhodná není ani z hlediska vysokého obsahu cukru, to samé platí i o vánočním cukroví.

Pokud přeci jen chcete svému miláčkovi dopřát něco speciálního, rozhodně volte pochoutky určené pro psy. 

(sd, Foto: Shutterstock)

Příbuzné články