Jak odnaučit psa štěkat na nás kvůli jídlu?

Mám jezevčíka, který na mě neustále štěká kvůli jídlu. V minulosti jsem mu ustoupila a dala mu něco na zub, od té doby na mě takto dotírá. Když vařím a on na mě štěká, snažím se otočit se k němu zády a nevšímat si ho, dokud se neuklidní. To funguje tak pět minut, ale pak to zkusí znovu. Co dělat?

Tohle je častá chyba majitelů psů. Je snadné psa neúmyslně naučit štěkat na vás: pes štěká... objeví se jídlo. Je tak hlasitý a páníček chce mít klid, tak mu něco dá. Jenže tím se štěkání jen posiluje. Stačí jen několik opakování, aby se štěkání stalo odměňujícím a naučeným chováním. A to je nutné změnit.

Nejprve zajistěte, aby váš pes měl dostatek vlastního kvalitního krmiva a aby byl krmen dvakrát denně. Je také vhodné odčervit ho (nebo vyloučit vnitřní parazity prostřednictvím vyšetřením trusu). Někteří vnitřní paraziti mohou zvyšovat jeho hlad.

Ignorovat ho je v pořádku, ale je mnohem lepší naučit ho, co chcete, aby dělal místo štěkání. Zkuste mu poskytnout pamlsky až poté, co splní váš povel. Když půjdete ve výcviku dál, naučte ho, aby šel "na místo". Nakonec se místo štěkání sám vydá ke svému pelíšku a vy ho pak můžete odměnit kouskem něčeho na zub.

Zatímco budete vařit, poskytněte mu atraktivní hračku, například kong naplněný něčím dobrým, který si může vychutnat ve svém soukromém prostoru. Případně mu dejte jeho vlastní jídlo těsně předtím, než začnete připravovat to vaše. Místo štěkání se ho snažte zaměstnat jinou činností. Skvělé jsou různé interaktivní hračky. A to hlavní, když na vás bude štěkotem loudit jídlo, nesmíte mu znovu ustoupit.

(sd, Foto: Pixabay.com)

Příbuzné články