Noc kostelů bude poprvé také na Prašivé, těšit se můžete i na vzácné fresky

Už nyní se chystá program oblíbené akce Noc kostelů, která se letos bude konat v celé České republice v pátek 2. června 2023. Zájemci o akci z Moravskoslezského kraje se mohou těšit například na dřevěný kostel sv. Antonína na Prašivé v Beskydech nebo třeba na premiéru vzácných gotických fresek.

Podle aktuálních informací desítky farností usilovně pracují na programu k Noci kostelů, která se v České republice uskuteční už popatnácté. „V ostravsko-opavské diecézi se zapojí na 130 kostelů,“ uvádí Miroslav Přikryl z této diecéze a zároveň upozorňuje na letošní premiéry. „Poprvé se do Noci kostelů letos přihlásila řada kostelů: dřevěný kostel sv. Antonína na Prašivé, Španělská kaple v Novém Jičíně, kostel Nejsvětější Trojice v Opavě, kostel sv. Jiří v Třebomi, kostel sv. Markéty v Dolních Bludovicích nebo kostel sv. Cyrila a Metoděje v Dolní Lhotě.“

Největší novinku ale odhalí nenápadný hřbitovní kostelík v Javorníku na Jesenicku. „Veřejnost se bude moct při Noci kostelů poprvé podívat na fresky, které byly objeveny a restaurovány v uplynulých osmi letech, kdy byl kostel nepřístupný. Mimořádné je například nástěnné vyobrazení Krista, který má v místě srdce vytvořený otvor, který sloužil jako svatostánek,“ odkazuje Miroslav Přikryl na jedinečný gotický kostel. Ačkoli Noc kostelů začíná běžně až se soumrakem, unikátní kostel v Javorníku se k prohlídkám otevře už dříve – v 15 hodin. „Nejdelší otevírací dobu – od deváté ráno – bude mít kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie v Holčovicích,“ uvádí Přikryl další letošní novinky.

V ostravsko-opavské diecézi u příležitosti Noci kostelů opět vyjdou také tzv. Poutnické novinky – průvodce, který může návštěvníkům Noci kostelů poskytnout užitečnou navigaci, kam pokračovat dál. Hlavní téma zpravodaje vychází z motta letošního ročníku inspirovaného biblickou knihou Moudrosti: „Po světle dne totiž nastupuje noc, kdežto žádné zlo nepřemůže moudrost.“ Novinky nabízejí rozhovor s Karin Lednickou nebo reportáž ze staré Karviné, ve které dva muži vzpomínají na dětská léta strávená v kostele sv. Jindřicha. Ten už dnes z rozhodnutí komunistických úřadů podobně jako poddolovaná stará Karviná nestojí.

Prostor bývalého kostela ale díky iniciativě spolku Stará Karviná a Římskokatolické farnosti Karviná postupně ožívá. „Velkou novinkou je, že organizátoři do Noci kostelů přihlásili také tamní zaniklý kostel sv. Jindřicha,“ uvádí koordinátorka církevní turistiky Adéla Pánek Hudečková. „Poutníci se na místě, kde kostel stával, dozvědí něco z jeho historie a také na fotografiích uvidí, jak vypadal,“ přibližuje karvinský farář, P. Martin Šmíd. Krom toho chystá spolek Stará Karviná ve spolupráci s karvinskou farností také vyznačení obvodu půdorysu kostela. „Chceme tak návštěvníkům přiblížit, jak monumentální kostel byl kostel sv. Jindřicha. V plánu je také stavba dřevěného kříže na místě chrámu, aktuálně pro tento účel schne dřevo,“ přibližuje další plány Tereza Ondruszová za spolek Stará Karviná. Během Noci kostelů bude mít otevřeno také farní kostel Povýšení svatého Kříže ve Fryštátu, kostel sv. Marka a také tzv. Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, který je zapojen také do Otevřených chrámů. O této akci jsme informovali zde.

Všechny informace k Noci kostelů najdete na nockostelu.cz. Program v jednotlivých místech konání pak můžete zjistit zde.

(hav s využitím tiskové zprávy, foto: otevrenechramy.cz)

Příbuzné články